Zapalenie trzustki

Czytaj Dalej

Ostre zapalenie trzustki

Patogeneza ostrego zapalenia trzustki związana jest z uczynnieniem wewnątrz-trzustkowych enzymów i trawieniem przez nie miąższu trzustki.

Przewlekłe zapalenie trzustki

W przewlekłych zapaleniach trzustki poziom diastazy we krwi i moczu jest prawidłowy. Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki sprowadza się do stosowania diety, przetworów trzustkowych, leczenia objawowego o-raz uzdrowiskowego.

Zapalenia trzustki

Podział zapaleń trzustki uwzględnia: 1) ostre zapalenie trzustki, 2) ostre nawracające zapalenie trzustki, 3) przewlekłe zapalenie trzustki, 4) przewlekłe nawracające zapalenie trzustki.

Zapalenie trzustki

Wbrew dawnym poglądom zapalenie trzustki nie należy u dzieci do rzadkości. Przede wszystkim występuje zapalenie trzustki śródmiąższowe powodujące dolegliwości ze strony jamy brzusznej (bóle, zaburzenia w trawieniu, czasem z następowymi zaburzeniami we wchłanianiu).

Zapalenie trzustki

Przyczyny choroby nie są znane. Objawami są silne bóle w lewym podżebrzu, zaburzeniatrawienne, biegunka lub uporczywe zaparcie, nietolerowanie pokarmów tłustych. W stanieostrym leczenie szpitalne, w stanie przewlekłym stosuje się preparaty zawierające enzymy trawienne,środki przeciwbólowe, uspokajające...

Choroby nerek, jak zapobiegać i jak leczyć - ZAPALENIA NEREK

Pośrednią grupą są zapalenia i inne stany chorobowe, które dopiero w późniejszym stadium rozwoju choroby upośledzają czynność fizjologiczną kłębków i cewek nerkowych.

Choroby nerek, jak zapobiegać i jak leczyć - OSTRE KŁĘBKOWE ZAPALENIE NEREK

Może to być stan ostro (szybko) rozwijającego i szerzącego się zapalnego procesu chorobowego, doprowadzającego do ostrej niewydalności nerek,a może też być to proces rozwijający się od początku powoli jako zapalenie przewlekłe, stopniowo upośledzające czynności przesączania nerek.

Choroby nerek, jak zapobiegać i jak leczyć - PRZEWLEKŁE KŁĘBKOWE ZAPALENIE NEREK

Przewlekłe lub podostre zapalenie kłębków nerkowych jest zazwyczaj następstwem ostrych stanów zapalnych. Stany zapalne w organizmie zaostrzają przewlekłe zapalenia kłębków nerkowych i pogłębiają ich niewydolność.

Choroby nerek, jak zapobiegać i jak leczyć - ODMIEDNICZKOWE ZAPALENIE NEREK

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest to typ zapalenia nerek, w którym proces zapalny przenika w miąższ nerek od strony miedniczki nerkowej.

Choroby nerek, jak zapobiegać i jak leczyć - OSTRE TOKSYCZNE ZAPALENIE NEREK

Ostre toksyczne zapalenie nerek jest zazwyczaj efektem zewnątrzustrojowego toksycznego wpływu substancji chemicznych (w tym także jadów i leków) na miąższ nerki.

Choroby układu oddechowego - Zapalenia zatok

Przy zapaleniu zatok należy pozostać w domu, temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 200C, powietrze powinno być wilgotne. Rozróżniamy kilka rodzai zapaleń zatok: zapalenia zatok szczękowych, zapalenia zatok sitowych, zapalenie zatok czołowych, zapalenie zatok klinowych.

Choroby układu oddechowego - Ostre grudkowe lub zatokowe zapalenie migdałków podniebiennych - angina

Jest to zapalenie migdałków spowodowane bakteriami, paciorkowcami lub gronkowcem, czy też dwoinkami zapalenia płuc.

Choroby układu oddechowego - Zapalenie dróg oddechowych

Do najczęściej spotykanych zapaleń dróg oddechowych zaliczane jest zapalenie płuc. W zależności od czynnika wywołującego zapalenie wyróżniamy następujące zapalenia płuc.

Choroby układu pokarmowego - Ostre zapalenie jelit

Ostre zapalenie objawia się bolesnością całego brzucha, biegunką, wymiotami, niekiedy także podwyższoną temperaturą ciała.

Choroby układu pokarmowego - Przewlekłe zapalenie jelit

Jest wynikiem ostrego zapalenia jelit, ale może także rozwinąć się pod wpływem przewlekle działających czynników uszkadzających przewód pokarmowy (np.

Choroby wzroku - ZAPALENIE BRZEGÓW POWIEK

Najczęstszą chorobą powiek jest zapalenie ich brzegów,łączące się często z zapaleniem spojówek.

Choroby wzroku - ZAPALENIA I NOWOTWORY SPOJÓWEK

Leczenie zapaleń spojówek, zwłaszcza form przewlekłych, nie jest łatwe i powinno być pro-wadzone przez specjalistę. W przypadkach nasilających się przewlekłych zapaleń spojówek i brzegów powiek należy zwrócić się do okulisty.

Choroby wzroku - Zapalenia twardówki

Zapaleniu towarzyszą zwykłe bóle oka.

Choroby wzroku - ZAPALENIA I ZWYRODNIENIA SIATKÓWKI

Rozwija się wtedy stan zapalny, którego objawy zależą od miejsca uszko-dzenia siatkówki.

Choroby wzroku - ZAPALENIE I ZANIK NERWU WZROKOWEGO

Zapalenie różnych odcinków nerwu wzrokowego występuje najczęściej w przebiegu chorób zaka-źnych, reumatycznych, w cukrzycy, w zatruciach.