Zanieczyszczenia powietrza można podzielić na zanieczyszczenia pierwotne, które występują w powietrzu w takiej postaci, w jakiej zostały uwolnione do atmosfery, i zanieczyszczenia wtórne, będące produktami przemian fizycznych i reakcji chemicznych, zachodzących między składnikami atmosfery i jej zanieczyszczeniem (produkty tych reakcji są niekiedy bardziej szkodliwe od zanieczyszczeń pierwotnych) oraz pyłami ...
Nieco inaczej oczyszczane są ścieki przemysłowe, które zawierają głównie zanieczyszczenia nieorganiczne. Najbardziej skuteczną formą ograniczania dalszego zanieczyszczenia wód powierzchniowych jest oczyszczanie ścieków komunalnych i przemysłowych.
Groźne zanieczyszczenie gleby stanowią występujące w nadmiarze azotany, których źródłem jest nadmierne nawożenie gleb azotem, zanieczyszczona atmosfera lub ścieki.
Zanieczyszczenia wód bywają: 1. przywrócić zanieczyszczonym wodom ich naturalnych cech przez oczyszczanie ścieków i innych wód zanieczyszczonych.
Źródła zanieczyszczenia wód: - odprowadzanie ścieków - przemysłowe zagrożenia chemiczne - rolnicze spływy powierzchniowe - zanieczyszczenia powietrza Ścieki powstają w wyniku działalności przemysłu lub gospodarki komunalnej.
Uznaje się, że zanieczyszczenie powietrza pyłami zawierającymi żelazo jest ogólnym wskaźnikiem zanieczyszczenia emisjami przemysłowymi.
Woda czysta- miano coli = 1 bakteria w 100 cm3 Woda brudna- miano coli= 1 bakteria w 1 cm3 Obecność bakterii świadczy o zanieczyszczeniu wody przez kał lub ścieki bytowe Indeks saprobowości To biologiczny wskaźnik jakości wody, ustalany za pomocą saprobów, charakterystycznych dla wód o różnym stopniu zanieczyszczeniu.
Stan ten przejawia się w zanieczyszczeniu powietrza , wód i degradacji gleb. Zanieczyszczenie powietrza ma ogromny wpływ na życie człowieka.
System oczyszczania wody może być także źródłem zanieczyszczeń i wobec tego musi być zaprojektowany nie tylko tak, żeby usuwać zanieczyszczenia z wody zasilającej, ale żeby uniknąć dodatkowego ponownego zanieczyszczenia pochodzącego z samego systemu.
Porosty często używane są jako wskaźniki stopnia zanieczyszczenia powietrza , szczególnie SO2 . W zależności od form morfologicznych cechuje je różna wrażliwość na zanieczyszczenia ( najwrażliwsze są porosty o plechach krzaczkowatych ).
Zanieczyszczenia wód powierzchniowych Antropogenicznymi źródlami zanieczyszczen moga byc: ludnosc rolnictwo przemysl komunikacja Na zanieczyszczenia spowodowane przez ludnosc skladaja sie scieki komunalne, odpady komunalne, komunikacja miejska.
Wzrost zakwaszenia powodują dodatkowo kwaśne opady, które wprowadzaj do gleby jony siarczanowe, azotanowe, chlorkowe i hydronowe (wodorowe) oraz inne zanieczyszczenia wymywane z atmosfery (zanieczyszczenia powietrza).
Zanieczyszczenia powietrza są wchłaniane przez ludzi głównie w trakcie oddychania. W środowisku kulturowym człowieka zanieczyszczenia powietrza powodują korozję metali i materiałów budowlanych.
ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA Problemem, który nabrał w ostatnich latach szczególnej wagi, jest zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego.
Zanieczyszczenia wnoszone do Bałtyku można przedstawić w kilku grupach: - substancje odżywcze: związki azotu i fosforu i materia organiczna (w nadmiernej ilości) - substancje toksyczne (metale ciężkie, trwałe związki organiczne) - zanieczyszczenia ropopochodne (ropa, jej przetwory i produkty spalania) - skażenia sanitarne (mikrobiologiczne) - substancje radioaktywne (opad izotopów promieniotwórczych) - inne (np.
Strefa II - o bardzo silnie zanieczyszczonym powietrzu (=względna pustynia porostowa), w której występują tylko najbardziej odporne na zanieczyszczenia porosty o plechach skorupiastych: np.
Chemizacja rolnictwa, przejawiająca się w coraz większym zużyciu nawozów mineralnych i środków ochrony roślin na jednostkę powierzchni, powoduje, że spływy z terenów rolniczych zawierają znaczne ilości wypłukiwanych z gleby nawozów, które są bezpośrednią przyczyną eutrofizacji wód powierzchniowych i zanieczyszczenie nimi wód gruntowych.
Inspekcja ochrony środowiska w badaniach wykonanych w ramach państwowego monitoringu środowiska w latach 1998 - 1999 podaje następujące wnioski w sprawie zanieczyszczenia Bałtyku: - poziom stężenia azotanów w 1999 roku był wyższy niż 1998, a jedynie w Zatoce Gdańskiej zanotowano jego spadek W 1999 roku stwierdzono także niezwykle wysokie stężenie azotynów w strefie przybrzeżnej morza, znajdującej się pod bezpośrednim wpływem ujść rzecznych.
Ścieki pod względem sanitarnym można podzielić na: - bytowo-gospodarcze, powstające ze zużytej bezpośrednio przez człowieka wody; - przemysłowe stanowiące wody odpadowe z produkcji; - miejskie, powstające na skutek działalności gospodarczej miasta, składające się ze ścieków przemysłowych i ścieków bytowo-gospodarczych; - ścieki lub wody opadowe, powstające w czasie deszczu (śniegu) ...
Jest to tym bardziej groźne, że gleba przyjmuje zanieczyszczenia powietrza opadające na nią wraz z deszczem, oraz zanieczyszczenia spływające do niej z wód.