Autonomia w Galicji miała się nijak do okrutnej germanizacji w zaborze Pruskim, z Kolei tu i w Kongresówce była lepsza sytuacja gospodarcza niż w Galicji, tak więc osądzić można, że ciężka sytuacja panowała ogólnie we wszystkich trzech zaborach.
Dominujące miejsce w ówczesnej świadomości Polaków zajmowała problematyka niewoli i walki o niepodległość Życie w poszczególnych zaborach różniło się od siebie, tak jak różniły się poszczególne zabory.
W rejonie łódzkim wielka i średnia burżuazja była w dużej mierze pochodzenia niemieckiego, w Zagłębiu Dąbrowskim dużą rolę odgrywała burżuazja niemiecka z zaboru pruskiego. W zaborze tym narodził się kierunek zwany warszawskim pozytywizmem.
Zmiany te najwyraźniej widoczne były w zaborze rosyjskim, najmniej natomiast w zaborze austriackim. W zaborze pruskim liczba mieszkańców miast wzrosła do ok.
ZABÓR PRUSKI Nadzwyczajne uprawnienia władz wielkie pieniądze, mobilizacja propagandy i oświaty- wszystko to było skierowane przeciw polskości w Wielkopolsce i na innych ziemiach polskich zaboru pruskiego.
Samorząd powiatowy: Na ziemiach byłego zaboru pruskiego pewne uprawnienia nadzorcze posiadały sądy administracyjne,. Samorząd wojewódzki: W chwili odzyskania niepodległości istniał tylko na ziemiach byłego zaboru pruskiego, jako dawny pruski samorząd prowincjonalny.
Jednym z drastyczniejszych kroków były przeprowadzone w 1885r rugi 26tys robotników polskich z zaboru austriackiego i rosyjskiego pracujących w folwarkach na terenie Niemiec.
ZABORY, dodatek regionalny do „Dziennika Pomorskiego" i „Ludu Pomorskiego", wyd. (Zabory w kaszubskiej literaturze regionalnej 1935), a także - szerszej tematyki kaszubskiej (W.
Z inicjatywy Hakaty wypłacano urzędnikom i nauczycielom niemieckim specjalny dodatek za pracę na ziemiach polskich zaboru pruskiego.
REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA W ZABORZE PRUSKIM Miała ona odmienny przebieg na Górnym Śląsku: 1. W zaborze pruskim włókiennictwo nie było w przeciwieństwie do Królestwa Kongresowego, siłą napędową rewolucji przemysłowej.
W zaborze austriackim w pierwszej połowie XIX w. W zaborze austriackim działały dwa silne centra kultury i nauki: Kraków i Lwów.
− rozpoczęto bardzo brutalną akcję rusyfikacji (administracja, szkolnictwo) − język rosyjski stał się językiem narodowym − likwidacja polskich szkół i uczelni − terytorium zaboru rosyjskiego - Kraj Nadwiślański - zmiana nazwy, aby nie było mowy o Polsce − dekret uwłaszczeniowy ogłoszony przez Rosjan dla chłopów
w zaborze austr.
Jednym z najpoważniejszych karteli w Królestwie Polskim była Huta Bankowa – największa huta w zaborze rosyjskim.
− Galicja uzyskała autonomię (częściową niepodległość polityczną)
− istniał dla Galicji osobny sejm polski
− literatura nie podlegała cenzurze
− nie było zainteresowania odzyskaniem niepodległości ponieważ biedni dążyli tylko do przeżycia a bogaci do utrzymania majątku
− brak...
− bezwzględna akcja germanizacyjna
− język urzędowy - niemiecki, zakaz modlitwy w języku polskim
− Polacy nie mogli zamieszkiwać na stałe w danym miejscu
− istniały towarzystwa śpiewackie i sportowe (pod nimi kryła się konspiracja)
− urzędy obsadzone przez Niemców...
Po okresie reorganizacji nowy magistrat, pochodzący w całości z nominacji cesarskiej, rozpoczął urzędowanie 1 IX 1802. Powierzchnia Krakowa wynosiła wtedy 7,8 km2. Jeszcze po I rozbiorze Polski, gdy granica z Austrią przebiegała na Wiśle, cesarz Józef II aktem z 23 II 1784 ustanowił nowe, konkurencyjne...
System represji wobec ludności polskiej w czasie powstania styczniowego uległ pewnym przeobrażeniom po jego upadku. Wcześniej Aleksander II powołał w Petersburgu tajny Komitet dla Spraw Król. Polskiego. Jego zadaniem było przygotowanie planów zmierzających do likwidacji odrębności Polski i...
Przegrana Austrii z Prusami w 1866r przyspieszyła proces tworzenia się autonomii galicyjskiej (1867r). Austria obawiając się powstania wszystkich ludów monarchii, chciała pozyskać gł. Węgrów, oparcia pozycji antycentralistycznej. Dlatego przebudowano monarchię w monarchię dualistyczną - Austro-Węgry...
Polityka rusyfikacyjna na ziemiach Królestwa Polskiego potęgowała się z biegiem czasu. Po Powstaniu Listopadowym ok. 50 tys. rodzin polskich wywieziono na Syberię i wywłaszczono ok. 3 tys. majątków ziemskich. Po Powstaniu Styczniowym konfiskacie uległo 4 tys. majątków, a na Syberię wywieziono 38 tys...