Wzrastanie

Czytaj Dalej

Wzrastanie

Wzrastanie płodowe w stosunku do wzrastania po urodzeniu jest niesłychanie intensywne. Wzrastanie chłopców i dziewcząt różni się nieznacznie do 10 roku życia; w następnym jednak okresie pod wpływem stopniowo dojrzewających gruczołów płciowych ciało przekształca się bardzo wyraźnie.

Wzrastanie i liczba kości

Wzrastanie śródmiąższowe nie jest możliwe, ponieważ tkanka kostna jest zbyt twarda, żeby mogła rosnąć przez rozstępowa-nie się swoich elementów. Wraz z występowaniem wtórnych punktów kostnienia liczba ta wzrasta i np.

Wielkość krtani, jej wzrastanie, różnice zależne od wieku i płci

W pierwszych latach życia krtań wzrasta stale choć powoli. Zwłaszcza wymiar strzałkowy w czasie rozwoju powiększa się wybitnie, więzadla głosowe wydłużają się silnie a długość szpary głośni w ciągu jednego roku wzrasta prawie dwukrotnie.

Leczenie dzieci urodzonych z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrastania

Dzieci z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrastania wymagają większych dawek terapeutycznych hormonu wzrostu niż dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadki. Dowiedziono, że kilkuletnia terapia preparatami hormonu wzrostu powoduje znaczącą poprawę tempa wzrastania.

Wzrastanie kości

 Wuchs) jest nazwaniem wymiaru długości czy wysokości ciała, podczas gdy słowo wzrastanie lub rośnięcie (ang.    Szybkie wzrastanie zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek do 5.

Omów zaburzenia wzrastania związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonu wzrostu

Już między 1 a 3 rokiem życia tempo wzrastania ulega zwolnieniu. Cechy fizyczne akromegalii mogą jednak także wystąpić u dzieci przed ukończeniem wzrastania, jeśli nadmiar hormonu wzrostu jest duży i trwa dostatecznie długo.

Faza wzrastania-cykl menstruacyjny

Faza wzrastania (stadium ftroliferationis) trwa od 5 do 16 dnia licząc od pierwszego dnia krwawienia miesięcznego aż do utworzenia się ciałka żółtego i rozpoczęcia wydzielania przezeń progesteronu, hormonu ciałka żółtego. Faza wzrastania trwa więc około 11 dni.

Wzrastanie i wielkość wątroby

W pierwszych okresach życia zarodka intensywność wzrastania wątroby jest niesłychanie duża, w okresach późniejszych i po urodzeniu silnie się zmniejsza.

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania

Noworodki z masą ciała poniżej 10 centyla dla wieku ciążowego określane są jako hipotroficzne, czyli z zahamowaniem wzrastania wewnątrzmacicznego.

Dlaczego w pracy z dziećmi i młodzieżą niezbędna jest wiedza dotycząca indywidualnych różnic w przebiegu procesu wzrastania i dojrzewania biologicznego

Niezrozumienie i brak znajomości różnic indywidualnych rozwoju biologicznego i jego związki z rozwojem sprawności umysłowej i fizycznej często może prowadzić do nieodwracalnych zaburzeń harmonii rozwoju dzieci. Nauczyciele nieświadomi są bowiem tego, jak należy sobie radzić z tymi różnicami. Często...

Wymień metody służące do oceny procesów wzrastania dziecka

1.Metoda tabel liczbowych.

2.Metoda siatek centylowych.

3.Graficzna metoda (ocena harmonijności i tempa rozwoju).

4.Metoda morfograficzna i wskaźników proporcji.

Dlaczego w pracy z dziećmi i młodzieżą niezbędna jest wiedza dotycząca indywidualnych różnic w przebiegu procesu wzrastania i dojrzewania biologicznego?

Niezrozumienie i brak znajomości różnic indywidualnych rozwoju biologicznego i jego związki z rozwojem sprawności umysłowej i fizycznej często może prowadzić do nieodwracalnych zaburzeń harmonii rozwoju dzieci. Nauczyciele nieświadomi są bowiem tego, jak należy sobie radzić z tymi różnicami. Często...

Jak wzrasta zużycie wody?

Przyczyn tego wzrostu jest wiele, wśród nich na przykład wzrastająca liczba pralek i zmywarek, myjnie samochodowe, popularyzacja urządzeń nawadniających przydomowe ogródki i upowszechnienie spłukiwanych wodą toalet.