Wyspy Galapagos

Tak wielka liczba żądnych wrażeń turystów stanowiła zagro­żenie dla delikatnego ekosystemu wysp, dlatego rząd Ekwadoru, do którego należą wyspy, w roku 1986 przekształcił istniejący na wyspie Santa Cruz Park Narodowy w rezerwat biosfery, w ten sposób zapewniając mu lepszą ochronę.

WYSPA

Wyspa skarbów, ang. Wyspa św. Wyspa świętych śrdw. Wyspa umarłych słynny w swoim czasie obraz (I wersja 1880) Arnolda Bócklina, Bazylea, Muz.

Wyspa Wolin - Regulacja stosunków wodnych

Wyspę Wolin (powierzchnia 265 km2) oplątują ujściowe ramiona Odry prowadzące wody Zalewu Szczecińskiego do Bałtyku - Dziwna i Świna.

ALEUCKIE WYSPY - kampania 1942-43

War­tość strategiczna wysp, ze względuna położenie i złe warunki atmo­sferyczne była znikoma, ale Japoń­czycy zdecydowali się na inwazję,aby odwrócić uwagę Amerykanówod głównego kierunku działania,czyli *Midway.

MALTA, wyspa na M. Śródziemnym

Bonaparte pozostał na wyspie do 19 VI. Na wyspie usadowił się solidny garnizon ang. Już wcześniej Rosja interesowała się wyspą.

PELOPONEZ - WYSPA KITHIRA

Samotną wyspę Kithira, na południe od Peloponezu, tradycyjnie zalicza się do Wysp Jońskich. Po wojnie mieszkańcy wyspy masowo emigrowali albo do Aten, albo do Australii, tak że zaczęto nawet nazywać Kithirę wyspą emigrantów.

WYSPY JOŃSKIE

Snute mgiełką Adriatyku ich zielone, bujne kształty dziwią tych, którzy przywykli do surowych zarysów Wysp Egejskich. Nie ma najmniejszej wątpliwości co do greckiego charakteru tych wysp.

Wyspy Kanaryjskie - Informacje ogólne

Symbolem Wysp Kanaryjskich są strelicje - kwiaty o żółtopomarańczowych płatkach. Od tych ptaków pochodzi przecież nazwa wysp.

Wyspa Wolin - FAUNA I FLORA

Delta Świny jest to kompleks wodno - błotnych wysp i wysepek oddzielonych kanałami o zmiennych kierunkach przepływu oraz różnych poziomach wody, okresowo zalewanych - zwłaszcza w czasie cofki (wlewania się spiętrzonych przez północne wiatry wód Bałtyku do Zalewu Szczecińskiego).

Wyspa Wolin - WARUNKI NATURALNE

Natomiast całą wschodnią część wyspy charakteryzuje łagodny, choć niejednolity morfologicznie obszar o wzniesieniach rzędu 10-20 m n. Od półwyspu Rów po jezioro Koprowo wzdłuż rzeki Dziwny rozciąga się nizinna płaszczyzna (Mierzeja Dziwny).

WYSPY JOŃSKIE - KERKIRA

Odległe wyspy Kithira i Andikithira leżące przy Półwyspie Peloponeskim formalnie należą do Wysp Jońskich.

WYSPY JOŃSKIE - LEFKADA

Zbliżając się do wiaduktu, dostrzega się szereg fortów z twierdzą Santa Maura na końcu, jak nazywali wyspę Wenecjanie. Wyspa ta jednak jest ładna i zielona, rosną tu cyprysy, drzewa oliwne i winorośl.

WIKINGÓW PODBÓJ WYSPY MAŃ 1079.

Wikingowie, do­wodzeni przez urodzonego na Islandii God-reda Corvana, atakowali dwukrotnie, nim pokonali mieszkańców Mań, a opanowali wyspę dopiero po zwycięstwie pod Skyhill. Władali wyspą do 1266, w 1266 kupili ją szkoccy wielmoże.

HAITI (San Domingo), państwo na M. Karaibskim w zach. części wyspy o tej samej nazwie

Toussaint przeszedł więc na stronę Francji i stopniowo stał się faktycznym panem całej wyspy. W 1797 Anglicy opuścili wyspę. część wyspy wróciła pod panowanie Hiszpanii.

ŚWIĘTEJ HELENY WYSPA, niewielka wyspa na płd. Atlantyku, należąca do Anglii

Wraz z Napoleonem na wyspie znalazła się jego niewielka świta. Niektórzy opuścili wyspę pod naciskiem Lowe’a, innych skłonił do tego sam cesarz.

PALAU WYSPY - inwazja 1944 r.

Amerykanie wyzna­czyli do zdobycia wyspy 1 dywizję piechoty morskiej (dowódca gen. 45 rozpoczęły lądowanie na południowo-zachodnim brzegu Peleliu, poniosły wprawdzie cięż­kie straty, ale po dwudniowych walkach zdobyły lotnisko w połu­dniowej części wyspy.

Wyspa Wolin - POŁOŻENIE

Są to: a) wschodnia część wyspy czyli pas o głębokości około 1 km wzdłuż rzeki; b) Wolin - Międzywodzie - Dziwnów ( 17 km); c) obszar nadmorski ( poza Wolińskim Parkiem Narodowym); d) teren Płocin - Sułomino - Karnocice ( 5 km); e) teren Lubin - Wicko - Wapnica ( około 3 km).

WYSPY JOŃSKIE - PAKSI I ANDIPAKSI

Tak jak na wysepkach satelitarnych Kerkiry, brak wody spowodował, że zbudowano tylko jeden luksusowy hotel, choć wyspa ani nie jest odległa, ani nieuczęszczana. Jest sporo ustronnych zakątków, a wieczorem na wyspę powraca cisza. Przeważająca część wyspy to spokojne, rolnicze tereny.

WYSPY JOŃSKIE - ITAKA

Mimo romantycznych konotacji i bliskości Kerkiry, turystyka nie rozwija się na tyle, by zniszczyć piękno wyspy. Niewątpliwie jest to w dużej mierze spowodowane brakiem plaż, chociaż wyspa doskonale nadaje się do spacerów.

WYSPY JOŃSKIE - ZAKINTHOS

Mieszkańcy wyspy są całkowicie samowystarczalni, czasem można nawet zobaczyć rośliny tropikalne takie jak banan czy bambus. Od końca sierpnia do połowy maja trwa sezon polowań na wyspie, wszędzie stoją małe chatki na palach, czyli kryjówki myśliwych.