Pojęcie wymiaru sprawiedliwości Wymiar sprawiedliwości jest obok działalności ustawodawczej i wykonawczej trzecim podstawowym kierunkiem działalności państwa.
Sądy wojskowe sprawują wymiar sprawiedliwości w stosunku do osób wojskowych.
Tym samym trybunały znajdują się poza strukturą polskiego wymiaru sprawiedliwości, jednak w szerokim ujęciu termin wymiar sprawiedliwości odnosi się również do nich. Wymiar sprawiedliwości opiera swe działanie i organizację na kilku konstytucyjnych zasadach.
Na wymiar sprawiedliwości składa się przede wszystkim rozstrzyganie spraw cywilnych i spraw karnych. ORGANIZACJA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI Wymiar sprawiedliwości sprawują: 1) Sąd Najwyższy, 2) sądy powszechne, 3) sądy administracyjne, 4) sądy wojskowe.
Tym samym określenie wymiar sprawiedliwości zostało odniesione tylko do działalności sądów, nie ma zastosowania do działalności obu Trybunałów.
Działalność państwa realizowana przez niezawisłe sądy rozstrzygające w formie procesowej konflikty prawne w celu ochrony zasad praworządności; w Polsce wymiar sprawiedliwości.
177 stanowi, że sądy powszechne sprawują wymiar i sprawiedliwości we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw ustawowo zastrzeżonych dla właściwości innych sądów.
Przez pojęcie wymiar sprawiedliwości rozumiemy: a) przestępstwo to każde złamanie prawa.
Rozstrzygnięcie sporów przez powołane do tego organy państwowe nazywamy WYMIAREM SPRAWIEDLIWOŚCI. STRUKTURA POLSKIEGO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI Polski wymiar spraw.
Jest on organem wymiaru sprawiedliwości.
Współpraca Polski z Unia Europejska w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych zyskała szerszy wymiar po złożeniu przez Polskę wniosku o członkostwo w UE.
Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują: Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe (art.
Sądy te sprawują wymiar sprawiedliwości w Siłach Zbrojnych w sprawach karnych.
Niezależni prokuratorzyPubliczna wiara w uczciwość i otwartość wymiaru sprawiedliwości będzie zależała tylko i wyłącznie od zaufania, jakim ludzie darzą konkretne osoby,
Minister Sprawiedliwości - sprawuje zwierzchni nadzór nad działalnością adm. sądów powszechnych (informuje o tym Prezydenta i Krajową Radę Sądownictwa). Urzędem Min. Spr. jest ministerstwo, któremu statut nadaje R.M. Komórki organ. ministerstwa to m.in.: Departament Prokuratury, Prawny, Kadr i Szkolenia...
Główne elementy korupejogenne funkcjonowania wymiaru Do takich podstawowych elementów należą: 1.
Ar. 1 84 Ustawy zasadniczej stanowi, że Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej. a kontrola ta obejmuje również orzekanie o zgodności z ustawami uchwał organów samorządu terytorialnego i aktów normatywnych terenowych organów...
Zasada dobra dziecka wymaga respektowania podmiotowości dziecka w działalności organów władzy publicznej oraz w postępowaniu sądowym poprzez, m.in.:
• obowiązek wysłuchania i w miarę możliwości uwzględnienia zdania dziecka przez organa władzy publicznej,
• przestrzeganie prawa dziecka do wyrażania...
Dziecko, ofiara przemocy może brać udział w procesie karnym. Nabywa ono status pokrzywdzonego. Zgodnie z art. 51 § 2 kpk, jeżeli pokrzywdzonym jest małoletni (osoba, która nie ukończyła lat 18 i nie posiada pełni praw ze względu na wiek) lub ubezwłasnowolniony częściowo, prawa jego wykonuje...
W kodeksie postępowania karnego nie występują przepisy dotyczące stricte dzieci. W rozdziale kpk poświęconym świadkom, jest art.189 pkt 1, wedle którego nie odbiera się przyrzeczenia od osób, które nie ukończyły 17 lat. On to właśnie pozwala stwierdzić, że osoba poniżej lat 17 w ogóle może...