WOREK

Worek bez dna, dziurawy worek, coś, co wymaga ciągłych nakładów pieniężnych, dotacji, subsydiów, finansowania - bez widocznych skutków. Worek Węgla zob.

WORKI POWIETRZNE

Worki powietrzne wpływają też na zmniejszenie ciężaru właściwego ptaka i pomagają schładzać organizm ptaka podczas dużego wysiłku fizycznego (w locie). Podobne worki występują też w tchawkach niektórych owadów.

WOREK JUDASZÓW, to jest Złe nabycie majętności, poemat satyryczny S.F. Klonowica

WOREK JUDASZÓW, to jest Złe nabycie majętności, poemat satyryczny S. opowieści o zdradzieckim apostole-złodziejaszku; worek, w którym nosił on pieniądze, zszyty był z 4 skór: wilczej, lisiej, rysiej i lwiej.

WORKI

Zaradnie u grzybów z klasy workowców, Worki mają zwykle wrzecionowaty kształt i powstają na końcach dikariotycznych strzępek, w których dochodzi do kariogamii, W zarodni workowej po mejozie i mitozie powstaje 8 haploidalnych zarodników. Worki tworzą się najczęściej wewnątrz kulistych owocników.

OSIERDZIE, worek osierdziowy

Zapalenie osierdzia (ostre lub przewlekłe), jako skutek choroby reumatycznej, niektórych zakażeń lub wynik powikłań w gruźlicy, prowadzi zwykle do gromadzenia się płynu zapalnego w worku osierdziowym, co może prowadzić do ucisku serca i zaburzać jego pracę (nawet zatrzymać).