Wojna secesyjna

Wojna secesyjna

Czytaj Dalej

Wojna secesyjna

Wojna secesyjna - WAŻNIEJSZE DATY 1860 Lincoln wybrany na prezydenta; Karolina Południowa występuje z Unii 1861 Założenie Konfederacji; Lincoln obejmuje urząd; ostrzelanie Fortu Sumter rozpoczyna wojnę domową; secesja czterech dalszych stanów; pierwsza bitwa pod Buli Run 1862 Unioniści zdobywają Nowy Orlean; Lee zostaje wodzem naczelnym sił Konfederacji; bitwa pod Antietam 1863 Wchodzi w życie akt znoszący niewolnictwo; bitwa pod Gettysburgiem; ...

Ameryka po wojnie secesyjnej

Ameryka  po wojnie secesyjnej - WAŻNIEJSZE DATY 1865 Koniec wojny secesyjnej; zabójstwo Lincolna 1867 Początek rekonstrukcji kongresowej; USA odkupują od Rosji Alaskę 1869 Połączenie kolejowe pomiędzy Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżem 1877 Ostatnie oddziały federalne opuszczają Południe 1898 Wojna hiszpańsko-amerykańska; aneksja Hawajów 1903 Rewolucja panamska; USA dostaje w wieczystą dzierżawę Strefę Kanału ...

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej

Wybuch i przebieg wojny secesyjnej Postawy i poglądy polityczne w Stanach Zjednoczonych artykułowały dwie partie: demokratyczna i republikańska. Skutki wojny secesyjnej Ta krwawa wojna przyniosła jednak trwałe rozstrzygnięcia.

Powstanie styczniowe, sytuacja w państwach niemieckich w połowie XIX, zjednoczenie Włoch,wojna secesyjna

Secesyjna wojna, Civil War, wojna domowa w USA 1861-1865 pomiędzy stanami południowymi (Konfederacja Południa) a stanami północnymi (Unia), spowodowana wystąpieniem z USA, czyli secesją, 11 stanów Południa i utworzeniem przez nie odrębnego państwa - Skonfederowanych Stanów Zjednoczonych.

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - SKUTKI WOJNY SECESYJNEJ

Na dalszą metę jednak skutki wojny secesyjnej były pomyślne. Niemniej jednak bez zmian , które przyniosła ze sobą wojna domowa , nie byłby możliwy wielki rozwój gospodarczy kraju w drugiej połowie XIX wieku.

Stany Zjednoczone - wojna secesyjna

Wybuch wojny secesyjnej a)wybór Abrachama Lincolna (republikanina, zwolennika stopnowej likwidacji niewolnictwa) na prezydenta w 1860r.

PROCES KSZTAŁTOWANIA SIĘ ZACHODNIEJ HEMISFERY (AMERYKA ŁACIŃSKA I ANGLOSASKA) - ASPEKTY MIĘDZYNARODOWE WOJNY SECESYJNEJ (1861 - 1865)

Obie jednak nie miały większego udziału w wojnie. Ostateczne zwycięstwo w wojnie secesyjnej osiągnęła Północ.

Przebieg i skutki wojny secesyjnej

Wojna była skończona. Po obu stronach został zmobilizowany do celów wojennych prawie cały przemysł, rozwinięto propagandę w skali dotąd niespotykanej, czyniąc z niej mowy rodzaj broni.

WOJNA SECESYJNA 1861 -1865

Wojska Konfederacji ostrzelały fort i przystąpiły do oblężenia (11-12 kwietnia 1861), do­prowadzając do wybuchu wojny domowej. Był to koniec wojny.

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - ROZWÓJ TERYTORIALNY STANÓW W PIERWSZEJ POŁOWIE XIX W.

Wreszcie po wojnie z Meksykiem powiększyły swe terytorium przez przyłączenie Teksasu , Nowego Meksyku , Kalifornii i Utah.

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - SECESJA POŁUDNIA

W pierwszym okresie wojny , w latach 1861-1863 szala zwycięstwa wahała się to na korzyść Unii to Konfederacji.

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - ZNIESIENIE NIEWOLNICTWA

Lincoln początkowo za swój cel uważał utrzymywanie jedności państwa a nie likwidację niewolnictwa. Nie on rozpoczął wojnę a nawet po jej wybuchu gotów był szukać kompromisu. Ostatecznie jednak 1863 ogłosił akt o zniesieniu niewolnictwa na obszarze zbuntowanych stanów niewolniczych (w całych Stanach...

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - ZWYCIĘSTWO UNII

Przewaga militarna wojsk Północy stawała się coraz większa , pod koniec wojny były one dwa razy silniejsze niż oddziały konfederacji.

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - ZASIEDLANIE NOWYCH TERENÓW

Nowo nabyte obszary należące poprzednio do Francji , Hiszpanii czy Meksyku w rzeczywistości znajdowały się w rękach plemion indiańskich. Amerykanie wraz z objęciem władzy na tych terenach zaczęli je stopniowo i powoli zaludniać.

Odbywało się to wśród niezliczonych walk z Indianami , których...

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - ZMIANY GOSPODARCZE

Posuwanie się osadników ku zachodowi możliwe było dzięki napływowi imigrantów z Europy , który rozpoczął się w pierwszej połowie XIX wieku. Ten wzrost liczby ludności oddziaływał także na stosunki gospodarcze.

Pod tym względem istniały wyraźne różnice między północno-wschodnią częścią kraju...

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - DEMOKRACI I REPUBLIKANIE

Już w końcu XVIII w. wytworzyły się w Stanach dwie partie: demokratyczna i republikańska. Kilkadziesiąt lat później partia republikańska osiągnęła przewagę na północy a demokratyczna na południu. W partii demokratycznej dominowali ludzie o poglądach konserwatywnych. Chcieli oni zapobiec wszelkim...

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - WALKA Z NIEWOLNICTWEM

Dla gospodarki przemysłowej praca niewolników nie miała znaczenia. Nic więc dziwnego , że wśród społeczeństwa Północy powstał ruch zwany abolicjonizmem, domagający się zniesienia niewolnictwa.

Początkowo miał on podłoże tylko humanitarne i nie przedstawiał większej siły politycznej. Jednakże w...

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - RYWALIZACJA DEMOKRATÓW I REPUBLIKANÓW

Obie partie starały się o uzyskanie przewagi. Ponieważ stany "wolne" (te w których nie było niewolnictwa) rozwijały się szybciej niż "niewolnicze" południowcy chcieli , aby w nowo tworzonych zachodnich stanach wprowadzono niewolnictwo. W ten sposób bowiem mogliby utrzymać swoją przewagę.

W 1820 zawarto...

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - ABRAHAM LINCOLN

Napięcie stosunków między Północą a Południem doszło do szczytu w 1860 roku. Prezydentem wybrany został wówczas republikanin Abraham Lincoln. Był on synem ubogich farmerów i dzięki własnej ciężkiej pracy osiągnął pozycję znanego adwokata. Ponieważ Lincoln pragnął stopniowego likwidowania...

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych - STANOWISKO PAŃSTW EUROPEJSKICH

Konfederacja liczyła także na pomoc z zewnątrz. Sądzono , nie bez podstaw .że stanom niewolniczym sprzyjać będą państwa Europy Zachodniej. Liczono zwłaszcza na rząd angielski gdyż przemysł tego kraju nie mógł się obejść bez bawełny amerykańskiej. Anglia groziła interwencja ale nie zdecydowała...