Wodospady Stanleya

Wodospady Stanleya

Czytaj Dalej

Wodospady - Informacje ogólne

Dosyć rzadko wodospady powstają na wskutek zmiany biegu rzeki i skrócenia jej koryta, jak w przypadku wodospadów Renu pod Szafuzą. W Sudetach znajduje się kilka malowniczych wodospadów objętych ochroną w rezerwatach przyrody: Szklarki (13 metrów) i Kamieńczyk (27 metrów).

Wodospad

Ważny motyw chin. malarstwa krajobrazowego. Jego spadek widzi się jako przeciwieństwo wznoszących się skał, jego dynamikę jako przeciwieństwo ich spokoju, i łączy się je z parą przeciwieństw jin i jang.

Jego pozornie trwała forma przy w rzeczywistości ciągle zmieniających się kroplach wody...

Wodospad Siklawa

Osto może kroków od nas przelewał się, grzmiał wodospad i rosił nas swoimi mgłami Przekrojony od sterczącej na wierzchu opoki, rzuca się on prostopadle dwoma pasami (.

Wodospad Szklarki

Eksklawa parku (55 ha) chroniąca wodo­spad o wysokości 13,3 m w Szklarskiej Porębie Dolnej, u ujścia Szklarki do Ka­miennej. Przebiegają tędy szlaki turystyczne czarny i niebieski. Już w 2 poł. XVIII w. wąwóz udostępniony do zwiedzania, od 1868 gospoda, obecnie schronisko PTTK...

Wodospad Pośny

Ciąg malowniczych kaskad do kilkunastu metrów, powstałych w głębokim wąwozie Pośny na krawędzi między środkowym a dolnym poziomem piaskowców (500-600 m n.p.m.). W 1885 wytyczono tędy spe­cjalną ścieżkę. Utworzone pod koniec lat 60. XX w. ujęcie wody dla Radkowa ograni­czyło przepływ wody. Prowadzi...