Wenecja

Wenecja

Czytaj Dalej

WENECJA

też: Ca d'Oro; Canal Grandę; Colleoni (Verrocchio); Dandolo; * Doża (Pałac; Zaślubiny); Foscari; Lido (di Venezia); Murano; Noc (w Wenecji); Piombi; Rialto; Śmierć (w Wenecji). Maria Gloriosa dei Frari gotycki kościół Franciszkanów, jedna z najpiękniejszych świątyń Wenecji, zbud.

Rywalizacja Genui, Pizy i Wenecji o prymat nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego

– odkrycie drogi morskiej do Chin -  Genua *  placówki w Palestynie w i w Syrii, na Cyprze *  wyprawy handlowe w głąb Azji *  poparcie dla Konstantynopola – Michala Paleologa przeciw Wenecji – uzyskanie Galaty *  1298 r.

Paweł V i Wenecja

W Wenecji groziła schizma, lecz za pośrednictwemkróla francuskiego podjęto rokowania i drogą kompromisu doszło (1607) do zwolnienia signorii zkar kościelnych. Znakiem rozwiniętego w Wenecji absolutyzmu było to, że signoria nie odwołała swoichkościelnych zarządzeń, a tylko zobowiązała się ich nie wykonywać.

WALKA O „DOMINIUM MUNDI" - UKŁADY POKOJOWE W WENECJI I KONSTANCJI

w Wenecji wyrzekł się dalszego popierania schizmy oraz uznał prawowitość wyboru Aleksandra III.

WENECJA k. Żnina

Wieś na Pałukach, 10 km na pd. od Żnina, między jeziorami: Biskupińskim, Weneckim i Skrzynka. Ruiny zamku rycerskiego na niskim wznie­sieniu wśród łąk, na przesmyku między jeziorami. Zamek wybudowany z cegły przez Mikołaja z rodu Nałęczów w końcu XIV w., na planie kwadratu o boku 33 m, z...

Opera w Wenecji

1637 dwaj rzymianie, poeta i kompozytor Ferrari i muzyk Manelli, otworzyli w Wenecji scene operowa.

WENECJA, republika w płn.- wsch. Włoszech

Niegdyś potęga handlowa i morska, pod koniec XVIII w. w głębokim upadku. Wyraźnie niechętna Rewolucji Francuskiej, starała się jednak zachować ścisłą neutralność podczas pierwszej kampanii wł. Bonapartego.

W Poniedziałek Wielkanocny 17 IV 1797 wybuchło w Weronie powstanie spowodowane...