Mięsień dźwigacz wargi górnej

Mięsień ten unosi wargę górną; bruzda nosowo-wargo-wa przybiera wtedy kształt linii wypukłej ku stronie bocznej, siekacze górne są odsłonięte.

Wargi

Przestrzeń zajęta przez wargę górną sięga ku górze do podstawy nosa, z boków zaś po bruzdy nosowo-wargowe (suki nasolabiales) biegnące skośnie od skrzydeł nosa ku dołowi i bocznie. Wargę dolną ogranicza od dołu bruzda bródkowo-wargowa (suleus mentolabialis).

Czerwień wargi

Oprócz włókien okrężnych występują w nim jeszcze nieliczne drobne włókna ułożone promienisto, biegnące od skóry właściwej poprzecznie przez włókna okrężne do tkanki podśluzowej w bliskości czerwieni warg.

Dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa

nosowego; pasmo boczne unosi wargę górną, współpracując z dźwigaczem wargi górnej.

Wargi głosowe

wargi głosowe, które drgają w stosunku do siebie, podobnie jak poruszają się w stosunku do siebie wargi ust; w przekroju czołowym mają one kształt trójkątny; ich górna wolna powierzchnia wytwarza ścianę dolną kieszonki krtaniowej, podczas kiedy ściana przyśrodkowa również wolna skierowana jest równocześnie ku dołowi.

Wargi sromowe większe

Wargi sromowe większe (labia majora pudendi), które u mężczyzny odpowiadają mosznie, u kobiety są to wały skórne bardzo silnie rozwinięte zwłaszcza u osoby dorosłej; bocznie, od delikatnej skóry powierzchni przyśrodkowej uda, są one odgraniczone bruzdą płciowo-udową (suleus genito-femoralis), ku górze przedłużają się we wzgórek łonowy; ku odbytowi wargi spłaszczają się w kierunku krocza i pośladków.

Mięsień obniżacz wargi dolnej

okrężny ust, który go oddziela od błony śluzowej warg.

Wargi sromowe mniejsze

U kobiet, które nie rodziły, wargi mniejsze przeważnie łączą się z tyłu wytwarzając delikatny fałdzik, wędzidełko warg sromowych (frenulum labiorum pudendiJ; przy pierwszym porodzie fałd ten zazwyczaj przedziera się.

Mięśnie przysieczne wargi górnej i dolnej

przysieczne wargi górnej i dolnej (mm.

Wargi sromowe mniejsze

Skóra warg sromowych mniejszych pokryta jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim (naskórkiem), nie zawiera włosów i tkanki tłuszczowej podskórnej, ale jest dobrze unaczyniona i bogata we włókna sprężyste.

Wargi sromowe większe

Na powierzchni zewnętrznej warg sromowych większych występują włosy oraz liczne gruczoły łojowe i potowe. W tkance łącznej warg sromowych większych występują liczne komórki tłuszczowe i melanocyty, a także cienka warstwa komórek mięśniowych gładkich.