WANDA

Kopiec (Wandy). Wanda misterium (1851) Cypriana Norwida, rzecz w obrazach sześciu. Wanda, córka Krakusa opera (Kraków 1876) Kazimierza Hofmana, tekst: Franciszek Wężyk (1826).

MAŁECKA WANDA, z FRYZÓW

MAŁECKA WANDA, z FRYZÓW, ur. nadwiślański" „Wanda" (tu m. Wanda pióra M.

WANDA (postać legendarna)

Pisze też, że mogiła Wandy, wzniesiona nad rzeką Dłubną, znajduje się omilę od Krakowa. Marcin Bielski, autor Kroniki polskiej, określa czas śmierci Wandyna mniej więcej 680 rok.

KARCZEWSKA WANDA

KARCZEWSKA WANDA, ur.

MIŁASZEWSKA WANDA, z JENTYSÓW

MIŁASZEWSKA WANDA, z JENTYSÓW, ur.

WANDA. Rzecz w obrazach sześciu, misterium C. Norwida

Motyw Wandy, popularny w dramaturgii pol. o Wandzie, co nie chciała Niemca, i samodzielnie: świadoma ofiara bohaterki za lud ma za tło wizję męki Chrystusa i zapowiada chrystianizację Polski; słow.

WASILEWSKA WANDA

WASILEWSKA WANDA, ur.

GARCZYŃSKA WANDA

Maria Wanda od Woli Bożej, ur.

Wanda błękitna

Vanda jest oryginalną, hinduską nazwą storczyka, a błękitny gatunek Vanda coerulea jest uważany za nie korowanego króla tej rodziny. Jest również najważniejszym przedstawicielem rodzaju Vanda, obejmujacego prawie 50 gatunków. Vanda pochodzi z Indii, Filipin i Nowej Gwinei. V.coerulea...

GROCHOWSKA WANDA

Pseud. Wieśniaczka znad Wisły,ur. 1862 w Warszawie, zm. 2 II 1939 tamże, pisarka.

Po ukończeniu pensji w Warszawie współpracowała z różnymiczasopismami; związana była z pallotynami; 1905 zostałazaangażowana przez I. —* Kłopotowskiego do współpracyz —> „Posiewem"; publikowała także w „Polaku...