Tradycja literacka — całokształt doświadczeń literackich przeszłości stanowiących w danym czasie i środowisku układ odniesienia dla twórczości i zarazem decydujących o upodobaniach i oczekiwaniach publiczności literackiej.
, co poprzez konwencje literackie, które są kombinacjami różnych podsystemów i warstw, kształtującymi się ze względu na potrzeby użytkowników tradycji -pisarzy i czytelników określonej epoki, grupy społ.
„Tango” jest formą literackiego rozliczenia ze współczesną inteligencją. W ten sposób, wbrew tradycji sztuki, która doceniała rozum, w „Tangu” zatriumfowała siła pięści i prymityw.
Dokonał tego za pomocą utworu groteskowego, odbiegającego od tradycyjnych wzorców literackich.
Przykładów literackich mamy wiele: M. Bywa, że w sposób pośredni, za pomocą określonej wizji literackiej, odkrywa swą wrażliwość, zdolność obserwacji, oceniania.
Widzimy więc, że obok pochwały kultury i tradycji szlacheckiej żywa jest w romantyzmie myśl, że to szlachecka pycha i nierząd doprowadziły do zguby Polski, że naród, by się wyzwolić, musi się odrodzić moralnie, przekształcić.
Literacki portret Polaków okresu pozytywizmu Zbiorowy portret Polaków, który wyłania się z literatury pozytywizmu, jest zdecydowanie bardziej obiektywny od romantycznego.
„Snuć miłość", wątek miłosny - Jego rola i sposób prezentacji w różnych okresach literackich (na wybranych przykładach) I.
Bohaterów literackich dokonujących takich wyborów jest wielu: Antygona z tragedii Sofoklesa, Konrad Wallenrod z powieści poetyckiej A. Tak nakazują bogowie, odwieczna tradycja i siostrzana miłość. bohaterowie literaccy.
Uściślenie tezy: a) patriotyzm Polaków - cecha narodowa (przy tej wersji będziemy gromadzić przykłady literackie patriotyzmu od Bogurodzicy po twórczość pisarzy pokolenia Kolumbów); b) patriotyzm Polaków - mit ukształtowany w literaturze (która jednak zawiera również przykłady przeciwnych postaw - trzeba je wydobyć).
ROZWINIĘCIE - materiał literacki: 1. WNIOSKI: W epoce Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego zweryfikowano tradycyjne ujęcie tematu wsi w literaturze polskiej.
Twardowski wiersze - współczesne dzieła religijne wynikające z tradycji chrześcijańskiej.
Rozważ problem na wybranych utworach literackich I.
Rozważ problem na wybranych utworach literackich I.
” – najciekawsze Twoim zdaniem literackie portrety bohaterów skazanych na samotność z wyboru.
Małżeństwa literackie poznajemy zwykle w jakimś momencie ich dziejów bądź też narrator opisuje ich całą historię w zarysie. Małżeństwa literackie są różne, jak różne są losy człowieka – czasami mniej, a czasami bardziej udane.
Bohater literacki szuka tożsamości. Wynika to ze wspólnej dla całej społeczności historii i tradycji, które generują takie lub inne zachowania.
Odwołaj się do wybranych utworów literackich.
Pamflet - utwór publicystyczny lub literacki, często anonimowy, mający charakter demaskatorskiej i zwykle ośmieszającej krytyki określonej osoby, grupy społecznej, instytucji politycznej.
W literaturze pojawiają się tradycje i obrzędy ludowe, obyczaje, folklor, rola pejzażu, a także życie blisko natury. Przywiązanie szlachty do tradycji, starych obyczajów, narodowego stroju i bliskiego związku z naturą są również ukazane szeroko przez Mickiewicza.