UKŁADOWE CHOROBY TKANKi ŁĄCZNEJ (KOLAGENOZY)

Wspólną cechą wszystkich tych chorób są: 1) zmiany anatomiczne w postaci martwi-jg cy włóknikowatej i zapalnych nacieków komórek głównie jednojądrowych, 2) objawy kliniczne: podwyższenie temperatury, bóle lub zapalenie stawów, zapalenie błon suro-wiczyefi zmiany w obrębie skóry i tkanki podskórnej,: bóle i zaniki mięśni, zmiany w sercu, płucach, nerkach oraz centralnym i/ /lub obwodowym ...

Czy możliwe jest wygojenie tkanek bez żadnego śladu?

Podobnie, urażane wielokrotnie więzadło, ścięgno czy torebka stawowa tracą naturalną elastyczność (rozplem tkanki łącznej) i albo ograniczają zakres ruchów, albo też doprowadzają do destabilizacji stawu.

Nakłucia stawów i tkanek okołostawowych

Całkowicie bezbolesne nakłucie umożliwia dodatkowe znieczulenie kanału wkłucia i tkanek głębiej leżących, lidokainą.

Budowa tkanek - KOLENCHYMA (ZWARCICA)

To tkanka wzmacniająca, złożona z komórek żywych i wydłużonych, otoczonych niezdrewniałą celulozowo- pektynową ścianą mającą charakterystyczne zgrubienia. Tkanka ta występuje przede wszystkim w ogonkach liściowych i młodych partiach łodyg, którym nadaje niezbędną odporność mechaniczną.

Budowa tkanek - EPIDERMA (SKÓRKA)

Wytwarzanie włośników ogromnie zwiększa powierzchnię kontaktu skórki ze środowiskiem glebowym, co ma wielkie znaczenie dla funkcji chłonnych tej tkanki.

Funkcja tkanki nabłonkowej

Tkanka nabłonkowa tworzy twory rogowe, np. U kręgowców tkanka nabłonkowa jest wielowarstwowa, a u bezkręgowców jednowarstwowa.

Osteoporoza - choroba metabolizmu tkanki kostnej

Osteoporozę można ogólnie określić jako zaburzenia przemiany tkanki kostnej. Nieprzypadkowo nazywa się osteoporozę "cichym złodziejem tkanki kostnej".

Tkanka chrzęstna

Tkanka chrzęstna (textus cartilagineus). Tkanka chrzęstna wytwarza się z tkanki łącznej zarodkowej; proces ten rozpoczyna się już w piątym tygodniu życia zarodka.

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa (textus mu-scularis transuersostriatus sceleti) rozwija się w życiu zarodkowym z mioblastów, tj.

Tkanka podśluzowa żołądka

Tkanka podśluzowa (tela submucosa) zbudowana jest z wiotkiej tkanki łącznej, która umożliwia błonie śluzowej znaczną przesuwalność względem warstwy mięśniowej, jak również tworzenie się fałdów.

Tkanka podśluzowa jelita cienkiego

W jednym tylko odcinku, a mianowicie w dwunastnicy w tkance podśluzowej są gruczoły, tzw. gruczoły dwunastnicze albo Brunnera; w dwunastnicy też tkanka podśluzową jest najgrubsza.

Tkanka śródmiąższowa jądra

Tkanka łączna przegródek jądra łączy się z oblicie unaczynioną wiotką tkanką łączną otaczającą cewki nasienne w zraziku. Jest to - tkanka śródmiąższowa.

KOSTNA TKANKA

W skład tkanki kostnej wchodzą również włókna kolagenowe, które zostają sklejone osseomukoidem i ułożone w tzw.

ŁĄCZNA TKANKA

W tkance łącznej można wyróżnić substancję międzykomórkową i rozmieszczone w niej włókna białkowe oraz elementy komórkowe, Tkankę łączną dzieli się na: zarodkową (mezenchyma), właściwą (wiotka, zbita, tłuszczowa, siateczkowa), mechaniczną/oporową (chrzestna i kostna) oraz płynną (krew i limfa).

TŁUSZCZOWA TKANKA

Należy do tkanek łącznych właściwych, stanowi rezerwę materiałów energetycznych ustroju, magazynuje nadwyżki pokarmowe w postaci kropel tłuszczu umieszczonych w cytoplazmie komórek tej tkanki.

Tkanka podskórna

Zbudowana jest z tkanki łącznej wiotkiej, zawierającej zmienną liczbę komórek tłuszczowych. Przy dużym nagromadzeniu komórek tłuszczowych tkanka podskórna tworzy tzw.

Tkanka galaretowata niedojrzała

Z tkanki tej powstają wszystkie inne rodzaje tkanki łącznej. Komórki gwiaździste przekształcają się w fibroblasty i pozostałe komórki tkanki łącznej.

Tkanka łączna siateczkowata (retikulinowa)

Tkanka łączna siateczkowata zbudowana jest z komórek kształtu gwiaździstego, które łączą się długimi wypustkami między sobą i wytwarzają sieć (stąd nazwa siateczkowata). Komórki tkanki siateczkowatej to fibroblasty, tzw.

Przebudowa tkanki kostnej

Tkanka kostna jest tkanką bardzo dynamiczną. Przebudowa tkanki kostnej jest szczególnie duża u dzieci, dzięki czemu możliwy jest wzrost kości.

Zanokcica, zakażenie tkanek okołopaznokciowych (paronychia)

Objawy Objawy zapalenia są typowe i równie charakterystyczne jest nacieczenie tkanek okołopaznokciowych. Szybkie narastanie ciśnienia tkankowego powoduje dużą bolesność zajętego paliczka.