Tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa

Czytaj Dalej

Tkanka tłuszczowa brunatna

W porównaniu do komórek tkanki tłuszczowej żółtej, komórki tkanki tłuszczowej brunatnej mają jądro położone centralnie, a tłuszcz występuje w postaci licznych drobnych kropelek (zob.

Tkanka tłuszczowa

Oba rodzaje tkanki tłuszczowej różnią się budową komórek, funkcją oraz występowaniem.

Tkanka tłuszczowa żółta

Tkanka tłuszczowa żółta występuje w tkance podskórnej jako podściółka tłuszczowa, otacza naczynia krwionośne, nerki, serce, jest także w sieci dużej i małej. Tkanka tłuszczowa jest także narządem endokrynowym.

TŁUSZCZOWA TKANKA

Należy do tkanek łącznych właściwych, stanowi rezerwę materiałów energetycznych ustroju, magazynuje nadwyżki pokarmowe w postaci kropel tłuszczu umieszczonych w cytoplazmie komórek tej tkanki.

Nowotwory z tkanki tłuszczowej

Zimowiak (hibernoma), nowotwór z tkanki tłuszczowej brunatnej (mniej zróżnicowanej).

Wyższe kwasy tłuszczowe. Mydła.

 

1,2 – nierozpuszzczalne w wodzie, odczyn obojętny, po podgrzaniu topią się i zapalają. Mieszanina tych kwasów to stearyna. 3 – Kw. Nienasycony, ciecz o lekko żółtym zabarwieniu, gęstrza od H2O, nierozpuszczalny w H2O, odczyn obojętny, po podgrzaniu zapala się. Sole sodowe i potasowe wyższych...

Opisz lokalizację i wyjaśnij, do czego służy pomiar fałdów skórno - tłuszczowych

Pomiary fałdów skórno-tłuszczowych – umożliwiają określenie zawartości tkanki tłuszczowej, jej rozkładu na ciele oraz ocenę stanu odżywienia.

Scharakteryzuj czynniki odpowiedzialne za rozwój i przebudowę tkanki kostnej

Czynniki odpowiedzialne za rozwój, przebudowę i uwapnienie tkanki kostnej to: -składniki pokarmowe – aby tkanka kostna prawidłowo się rozwijała konieczne jest odpowiednie spożycie białka, tłuszczu, witamin, a także składników mineralnych, z których najważniejsze to wapń, fosfor i magnez.

WITAMINY - Witamina F - nienasycone kwasy tłuszczowe

- wspomaga utratę wagi.

- dostarczana do organizmu z tłuszczami w formie, która jest łatwo metabolizowana.

- pomaga utrzymać zdrową skórę i zdrowe włosy.

- zwalcza choroby serca.

- chroni tętnice przed odkładaniem się złogów cholesterolu.

- chroni naczynia krwionośne przed zakrzepami.

-...

Budowa tkanek

Tkanki stałe: parenchyma (miękisz) kolenchyma (zwarcica) sklerenchyma (twardnica) ksylem (drewno) floem (łyko) epiderma (sorka) peryderma (korkowica) utwory wydzielnicze tkanka kalusowa (tkanka przyranna).

Budowa tkanek - TKANKI MERYSTEMATYCZNE

Pewne cechy wspólne z tkankami merystematycznymi ma tkanka kalusowa, przyranna tworząca się w miejscu zranienia rośliny.

Budowa tkanek - PARENCHYMA

Tkanka parenchymatyczna (miękiszowa) jest najbardziej rozpowszechnionym typem tkanki roślinnej. W typowej postaci tkanka ta występuje u roślin podwodnych.

Budowa tkanek - KOLENCHYMA (ZWARCICA)

To tkanka wzmacniająca, złożona z komórek żywych i wydłużonych, otoczonych niezdrewniałą celulozowo- pektynową ścianą mającą charakterystyczne zgrubienia. Tkanka ta występuje przede wszystkim w ogonkach liściowych i młodych partiach łodyg, którym nadaje niezbędną odporność mechaniczną.

Budowa tkanek - SKLERENCHYMA (TWARDZICA)

Mogą występować pojedynczo jako idioblasty lub w małych grupach w różnych tkankach (grupy komórek kamiennych w miąższu owocu gruszy).

Budowa tkanek - KSYLEM (DREWNO)

Włókna drzewne Rozmieszczone są w drewnie pojedynczo lub grupami pomiędzy innymi komórkami tkanki. Miękisz drzewny jest jedynym żywym elementem drewna i pełni rolę tkanki spichrzowej oraz zapewnia łączność drewna z innymi tkankami organu.

Budowa tkanek - FLOEM (ŁYKO)

To tkanka niejednorodna. W niektórych organach może być w łyku bardzo dużo miękiszu i wtedy pełni on funkcje tkanki spichrzowej.

Budowa tkanek - EPIDERMA (SKÓRKA)

Wytwarzanie włośników ogromnie zwiększa powierzchnię kontaktu skórki ze środowiskiem glebowym, co ma wielkie znaczenie dla funkcji chłonnych tej tkanki.

Budowa tkanek - PERYDERMA (KORKOWICA)

Ścian może być również zdrewniała i wtedy tkanka korkowa jest sztywna i twarda. Korek to tkanka nieprzepuszczalna dla powietrza i wody i stanowi warstwę chroniącą wnętrze organu przed utratą wody oraz uszkodzeniami mechanicznymi i temperaturowymi.

Funkcja tkanki nabłonkowej

Tkanka nabłonkowa tworzy twory rogowe, np. U kręgowców tkanka nabłonkowa jest wielowarstwowa, a u bezkręgowców jednowarstwowa.

Osteoporoza - choroba metabolizmu tkanki kostnej

Osteoporozę można ogólnie określić jako zaburzenia przemiany tkanki kostnej. Nieprzypadkowo nazywa się osteoporozę "cichym złodziejem tkanki kostnej".