Tkanka łączna

Tkanka łączna

Czytaj Dalej

TKANKA ŁĄCZNA

Podział tkanki łącznej tkanka łączna galaretowata (dojrzała i niedojrzała czyli mezenchymatyczna) tkanka łączna właściwa - tkanka łączna włóknista luźna ( wiotka ) - tkanka łączna włóknista zbita ( zwarta )           - tkanka łączna zbita o utkaniu regularnym           - tkanka łączna zbita o utkaniu nieregularnym tkanka ...

Tkanka łączna właściwa

Pełni ona następujące funkcje: bierze udział w transporcie substancji odżywczych i metabolitów z krwi do tkanek i odwrotnie, transport jest możliwy dzięki naczyniom krwionośnym, które otacza tkanka łączna (w ten sposób odżywia się sama tkanka, a za jej pośrednictwem też inne tkanki) wchodzi w skład wielu narządów i podtrzymuje je broni organizm przed różnymi szkodliwymi substancjami i ...

Tkanka łączna włóknista wiotka (luźna)

Tkanka łączna wiotka wypełnia przestrzenie pomiędzy innymi tkankami i narządami, tworzy większość błon śluzowych i podśluzowych, buduje torebki narządów oraz przegrody łącznotkankowe.

Masaż tkanki łącznej we wczesnym okresie połogowym

W środkowym i późnym okresie połogowym masaż tkanki łącznej będziemy wykonywać na podstawie wyniku całościowego badania tkanki łącznej i to nie wyłącznie w obrębie stref klatki piersiowej, nawet jeśli będzie chodziło o nagłe zahamowanie bogatej uprzednio produkcji mleka.

Tkanka łączna

Tkanka ta jest najmniej zróżnicowaną i zarazem najbardziej rozprzestrzenioną w ustroju odmianą tkanki łącznej J^Łie tworzy odrębnych narządów, jest raczej materiałem pomocniczym w ich budowie: pokrywa ich powierzchnię, wnika w głąb, towarzysząc naczyniom i nerwom, wiąże między sobą twory zbudowane z innych tkanek, wreszcie łączy narządy.

TKANKA ŁĄCZNA MIEDNICY MALEJ

Te liczne i różnorodne zadania tkanka łączna spełnia w różnych postaciach: czy to w formie wiotkiej, wypełniając poszczególne komory, zewnątrzotrzewnowe przestrzenie miednicy małej; czy w postaci bardziej zagęszczonej wytwarzając ukształtowany aparat łącznotkankowy — wyżej wspomnianą łącznotkankową płytę naczyniowo-nerwową; czy teź w postaci więzadeł, pasm lub powrózków łącznotkankowych często zawierających ...

Badanie zmian odruchowych w tkance łącznej

Zmiany odruchowe w tkance łącznej charakteryzują się obrzmieniami, wcią-gnieniami oraz wgłębieniami, które umiejscawiają się w tkankach skórnej i podskórnej, a także w powięzi podskórnej.

Dlaczego stabilizacja tkanki łącznej przy chorobach nowotworowych jest tak ważna?

W ochronie tkanki łącznej istotnymi elementami naturalnej synergii składników odżywczych są witamina C, lizyna i EGCG (polifenole z zielonej herbaty). "substancji cementujących" - glukozaminy i siarczanu chondroityny wspomaga stabilność tkanki łącznej.

TKANKI ŁĄCZNE

TKANKI ŁĄCZNE — tkanki od/. strzenic między innymi tkankami, ograniczająi otaczają narządy i tworzą dla nich podporęrozróżniamynastępujące tkanki łączne: właściwą’tłuszczową, chrząstkową i kostną.

Tkanka łączna zbita

Tkanka łączna zbita nieukształtowana (textus conjuncti-rus fibrosus compactus irregularis) różni się od tkanki luźnej bardziej stałą konsystencją, przede wszystkim ze względu na dużą ilość włókien.

Tkanka łączna zarodkowa

Tkanka łączna zarodkowa, czyli mezenchyma, z której wszystkie inne postacie tkanki łącznej się wywodzą, ma komórki kształtu zmiennego, przeważnie gwiazdkowate.

Tkanka łączna włóknista zbita (zwarta)

Włókna w tkance łącznej włóknistej zbitej mogą być ułożone w substancji międzykomórkowej nieregularnie lub regularnie. Tkanka zbita pełni funkcje mechaniczne.

UKŁADOWE CHOROBY TKANKi ŁĄCZNEJ (KOLAGENOZY)

Wspólną cechą wszystkich tych chorób są: 1) zmiany anatomiczne w postaci martwi-jg cy włóknikowatej i zapalnych nacieków komórek głównie jednojądrowych, 2) objawy kliniczne: podwyższenie temperatury, bóle lub zapalenie stawów, zapalenie błon suro-wiczyefi zmiany w obrębie skóry i tkanki podskórnej,: bóle i zaniki mięśni, zmiany w sercu, płucach, nerkach oraz centralnym i/ /lub obwodowym ...

Tkanki łączne

W licznym zespole tych tkanek wyróżniamy trzy główne grupy : 1) grupę tkania łęcznej grupę tkanek wyspecjalizowanych o czynnościach swoistych i 3) grupę tkanek szkieletowych, do której zaliczamy tkankę chrzęstną i tkankę kostną.

ŁĄCZNA TKANKA

W tkance łącznej można wyróżnić substancję międzykomórkową i rozmieszczone w niej włókna białkowe oraz elementy komórkowe, Tkankę łączną dzieli się na: zarodkową (mezenchyma), właściwą (wiotka, zbita, tłuszczowa, siateczkowa), mechaniczną/oporową (chrzestna i kostna) oraz płynną (krew i limfa).

WŁÓKNA TKANKI ŁĄCZNEJ

Włókna tkanki łącznej występują w tkankach łącznych jako upostaciowana część substancji międzykomórkowej.

Tkanka łączna siateczkowata (retikulinowa)

Tkanka łączna siateczkowata zbudowana jest z komórek kształtu gwiaździstego, które łączą się długimi wypustkami między sobą i wytwarzają sieć (stąd nazwa siateczkowata). Komórki tkanki siateczkowatej to fibroblasty, tzw.

Tkanka łączna zwarta o układzie regularnym włókien kolagenowych

w ścięgnie ● zbudowana z równolegle ułożonych pęczków włókien kolagenowych (kolagen typ I), zatopionych w skąpej istocie podstawowej ● układ pęczków włókien nadaje tkance charakter uporządkowany ● między pęczkami włókien leżą nieliczne fibrocyty układające się w szeregi, nazywane szeregami Ranviera ● fibrocyty posiadają skrzydełkowate wypustki, którymi wypełniają wolne przestrzenie pomiędzy ...

Tkanka łączna zwarta blaszkowata

kanał osteonu (dawniej kanała Haversa), zawierające przyżyciowo włosowate naczynia krwionośne i nerw ● naczynia krwionośne poszczególnych osteonów łączą się dzięki bocznym odgałęzieniom, które biegną w poprzek kości w kanałach Volkmanna ● na granicach przylegających do siebie blaszek kostnych znajdują się jamki kostne, zawierające osteocyty ● między osteonami znajdują się blaszki kostne międzysystemowe ● od strony zewnętrznej pokryta ...

KOMÓRKI TKANKI ŁĄCZNEJ

Komórkami występującymi w tkance łącznej są: fibroblasty komórki mezenchymalne histiocyty komórki tuczne komórki plazmatyczne komórki przydanki komórki napływowe komórki tłuszczowe oraz komórki tkanek podporowych: chondrocyty osteocyty.