Tatry

TATRY Tatry - najwyższa grupa górska w Karpatach, na pograniczu Polski i Słowacji; długość 52 km, szerokość do 17 km; najwyższy szczyt Gerlach (2655 m); młode góry fałdowe; zbudowane z trzonu krystalicznego oraz serii osadowej (płaszczowina wierchowa i reglowa - wapienie, dolomity, piaskowce, łupki, margle); Tatry dzielą się na Tatry Zachodnie (Bystra, 2248 m) i Tatry Wysokie (umowną granicę stanowią doliny - ...

Rozwój turystyki na Podhalu i w Tatrach

Od południa pierwsza linia kolejowa dotarła pod Tatry dopiero w 1871 roku do Popradu, nie dochodziła jednak do samych Tatr, co nastąpiło dopiero w 1895 roku (linia kolejowa do Tatrzańskiej Łomnicy).

Tatry - najważniejsze informacje

Na rzeżbę Tatr Wysokich miały wpływ trzy zlodowacenia; powstało wiele form polodowcowych np.

Euroregion Tatry

PARKI NARODOWE NA TERENIE EUROREGIONU TATRY 10 8. ośrodek turystyczny 11 Kieżmark słowacka stolica euroregionu Tatry 17 Nowy Targ jako polska stolica euroregionu Tatry 20 9. Tatry?

Tatry w poezji młodopolskiej

" Poeta szukał w pejzażu tatrzańskim ucieczki od dręczących go problemów i znajdował ją, ale tylko na chwilę. Ten poeta urodzony na Kujawach, w chłopskiej rodzinie, uległ urokowi Tatr.

Euroregiony Polski - EUROREGION "TATRY"

Euroregion "Tatry" obejmuje po stronie polskiej 18 gmin z województwa małopolskiego o łącznej powierzchni 1 952 km2 zamieszkałej przez 245 tys. dni kultury polskiej na Słowacji, w 1997 roku dni kultury Euroregionu Tatry".