Tarcza

Tarcza, która w zależności od kształtu i wielkości osłaniała wojownika całkowicie albo częściowo (tarczę o największych rozmiarach nazywano sculum, &voeóę), zapewniała ochronę dzięki wytrzymałości materiału, z którego była wykonana, i swemu wypukłemu kształtowi.

TARCZA

Tarcza Amazonek w języku heraldyki tarcza w kształcie półksiężyca, na której siedzi orzełek polskich czapek i hełmów wojskowych; zob. Z tarczą albo na tarczy zob.

Tarcza do rzutów

Tarcza stosowana jest przez niewidomych przy -> torze przeszkód dla niewidomych lub w formie zabawowej, wtedy średnica zazwyczaj nie przekracza 1,5 m. Tarcza ma 10 kół koncentrycznie wymalowanych, centralne koło ma otwór z dzwoneczkiem dla podawania orientujących sygnałów.

Tarcza Sobieskiego

i odnosi się do tarczy króla Jana III Sobieskiego, dlatego często nazywa się ten gwiazdozbiór Tarczą Sobieskiego lub, po łacinie, Scutum Sobiesci. Tarcza znajduje się na południowo-wschod-nim skraju gwiazdozbioru Orła i łączy go z gwiazdozbiorem Strzelca.

Uszkodzenie urazowe tarczy międzykręgowej

Część tarczy może przemieścić się do kanału kręgowego i uciskać na elementy nerwowe, wywołując lub powodując utrzymywanie się ubytków neurologicznych. Potwierdzenie podejrzenia stanowi wskazanie do operacyjnego usunięcia przemieszczonej części tarczy międzykręgowej.

Człowiek wobec historii - Czerwone tarcze

W dyskusję tę włączył się Iwaszkiewicz Czerwonymi tarczami, ukazując Polskę w jej kształtujących się związkach z bujnym średniowieczem europejskim i wschodnim, co pisarzowi podlegającemu silnie fascynacjom europeizmu wydawało się ożywczą koniecznością, Ale jednocześnie zdawał sobie autor sprawę i z tego, że inteteracyjne koncepcje europeizmu posiadają poważne mankamenty i kryją niebezpieczeństwa groźne dla substancji narodu, Fryderyk Barbarossa uosabia ...

Pelta, tarcza amazonek

Tarcza kształtu nerkowatego, drewn. peltastów; "tarcza amazonek" przyjęła się jako kompozycyjna podstawa poi.

Tarcza

wymyślne tarczeturniejowe. chętnie używała —> kałkana - kolistejtarczy wsch.

Tarcza

w Indiach i w Egipcie); przedstawienie uskrzydlonej tarczy reprezentuje obieg słońca i w przenośnym sensie ogólnie wzlot w wyższe sfery. W Chinach symbol niebiańskiej doskonałości; tarcza z nefrytu z otworem w środku (pi) symbolizuje niebo.

TARCZA ROBOCZA

TARCZA ROBOCZA — część urządzenia doobróbki termoelektrycznej wykonana z miedzi,stali lub żeliwa. Tarcze robocze służą do ostrzenia termoelektrycznego,względnie do przecinania bardzotwardych tworzyw za pomocą pił termoelektrycznych.

CZERWONE TARCZE

CZERWONE TARCZE, powieść hist. „czerwonych tarcz"), które mają mu posłużyć do podporządkowaniasobie braci.

CZERWONE TARCZE

CZERWONE TARCZE, powieść hist. „czerwonych tarcz"), które mają mu posłużyć do podporządkowaniasobie braci.

„Mądrość i prawda są tarczą człowieka” – filozofia życiowa J. Kochanowskiego w Pieśniach

W 1586 roku w Drukarni Łazarzowej w Krakowie ukazało się pierwsze wydanie Pieśni Jana Kochanowskiego. W tych pisanych prawie przez całe życie utworach poeta zawarł swą filozofię życiową. Uwagę skupił przede wszystkim na sprawach ziemskich, dotyczących życia ludzkiego. Kochanowski w Pieśniach...

Pacjent z wypadnięciem jądra miaidżystego tarczy międzykręgowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Pacjent, lat 36, został przywieziony do Izby Przyjęć ■ Kliniki Neurologii z bólem kręgosłupa. Podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów wystąpił u pacjenta nagły, silny ból krzyża promieniujący do prawej kończyny’ dolnej oraz parestezje w zakresie tej kończyny. Po wystąpieniu tych objawów nie mógł...