Lao-tse - Taoizm

Uczeni tradycyjnie określali taoizm; którego zasady stworzyli Lao-tse i jego uczniowie, Zhuangzi i Lieh Tsy jako filozofię, natomiast jego późniejsze rozwinięcie, gdzie coraz większą rolę odgrywają rytuały, magia i elementy tradycyjnych wierzeń ludowych, jako religię.

Buddyzm, taoizm, konfucjanizm

Taoizm pierwotnie przypominał bardziej filozofię niż religię. W Chinach współczesnych taoizm wciąż żyje, choć nieznana jest liczba jego wyznawców.

Taoizm

Taoizm jako religia jest silnie związany z ludowy­mi kultami wielu bogów, zawiera też ezoteryczną wiedzę o duchach, demonach i dwóch rodzajach energii jin i jang. Taoizm jako religia nigdy nie zyskał popular­ności poza Chinami, natomiast jego warstwa filo­zoficzna do dziś budzi wielkie zainteresowanie.

TAOIZM

We współczesnym świecie przenikając na grunteuropejski, taoizm staje się coraz bardziej popularny wraz z innymi nurtami filozofii i medycyny orientalnej.

Taoizm

), taoizm uczył, że harmonię można osiągnąć tylko pod warunkiem, że postawy ludzi i ich prowadzenie się będą zgodne z pierwotną zasadą.