Szymon Szymonowic

Szymon Szymonowic

Czytaj Dalej

Szymon Szymonowic (1554-1629)

Natomiast Szymon Szymonowic - być może dlatego, że sam był mieszczaninem, dostrzegł i przedstawił ciężką dolę pańszczyźnianego ludu, który pierwszy raz doszedł do głosu właśnie w utworze Szymonowica.

SZYMONOWIC SZYMON, pseud. Simon Simonides

SZYMONOWIC SZYMON, pseud. Szymona z Brzezin, od 1575 studiował w Akad.

OBYCZAJOWOŚĆ POLSKI XVI WIEKU - WIEŚ I JEJ UROKI - SZYMON SZYMONOWIC

„Żeńcy” Szymonowic prezentuje wieś dwojako: przynoszącą bogactwo i swobodną staroście (ekonomowi) oraz ciężką pracę i niedolę robotników i chłopów.

Szymon Szymonowic (Simonides) (1558 — 1629)

Najwybitniejszym obok Szymonowica autorem sielanek był w tym czasie, młodo zmarły, Szymon Zimorowic (1609—1629), oraz jego brat Bartłomiej Zimorowic (1597—1677).

PREZENTACJA FEUDALNYCH STOSUNKÓW NA WSI - „ŻEŃCY” SZYMON SZYMONOWIC

Obraz pracujących w polu żeńców. W trakcie pracy rozmawiają trzy osoby Oluchna, Pietrucha, Starosta. Oluchna i Pietrucha narzekają na ciężar pracy i okrucieństwo Starosty, który nahajką pogania pracujących. Pieśń będąca oskarżeniem, przekleństwem pod adresem Starosty. Jednak złorzeczy mu gdy ten...

Różne ujęcia tematu "wieś" w literaturze renesansowej: Rej - Kochanowski - Szymonowic

Gatunek sielanki rozwijał także w późnej fazie renesansu Szymon Szymonowic.

BUDNY SZYMON

BUDNY SZYMON , ur.

MAJCHROWICZ SZYMON

MAJCHROWICZ SZYMON, ur.

MARYCJUSZ SZYMON, Maricius, właśc. nazw. Kociołek

MARYCJUSZ SZYMON, Maricius, właśc.

OKOLSKI SZYMON

OKOLSKI SZYMON, ur.

PISTORIUS SZYMON

PISTORIUS SZYMON, ur.

STAROWOLSKI Szymon

STAROWOLSKI Szymon, ur.

MOHORT Szymon

Bohater gawędy wierszowanej, Mohort (1854), Wincentego Pola, która przez długi czas uchodziła za perłę poezji, „żołnierz niezłomnego trwania" na służbie Bogu i ojczyźnie na rubieżach Rzplitej, „całe życie zbrojny, jako lew dzielny, jak posąg spokojny".

ZIMOROWIC SZYMON, pierwotne nazw. Ozimek

ZIMOROWIC SZYMON, pierwotne nazw. , w 9 lat później, ogłosił także własne Sielanki nowe ruskie jako dzieło Szymona, zapewne chcąc w ten sposób uczcić jego pamięć.

SZYMON CZARNOKSIĘŻNIK

Wtedy Szymon spadł i stracił życie. Wg innej legendy Szymon kazał się żywcem zakopać i zapowiedział, że objawi się, zdrów i cały, na trzeci dzień.

Św. SZYMON KANANEJCZYK

a. Zelota wg Biblii, Ew. wg Mat., 10,4; Marka, 3,18; Łuk., 6,15; Dzieje Ap., 1, 13, jeden z 12 apostołów (zob.*), wyobrażany z piłą, narzędziem swego męczeństwa, a niekiedy także z rybą, symbolizującą jego zawód.

Szymon Kossakowski

  Szymon Kossakowski (1741-1794 ) był początkowo uczestnikiem konfederacji barskiej, a potem zagorzałym stronnikiem Rosji.

BELLOTTI, Bellotto JÓZEF SZYMON

ur. w Lombardii, zm. 1708 w Warszawie, Nadworny architekt królów Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego.

W 1682-96 opracował plany i kierował budową kościoła Św.Krzyża w Warszawie, ok. 1690 zaprojektował zamek Leszczyńskichw Rydzynie; oba te obiekty — pomimo przebudowy —zachowały cechy...

BIELSKI SZYMON SchP

Imię chrzestne Mateusz, ur. 15 IX1745 w Jazowsku (k. Nowego Sącza), zm. 4 I 1826 w Warszawie,nauczyciel, wydawca, historyk.

Kształcił się w kolegium pijarów w Podolińcu na Spiszu;do zakonu wstąpił 1766, śluby zak. złożył 1768; studia filoz.odbył w Międzyrzeczu Koreckim, a teol. w Krakowie;...