Myszy i szczury Starego Świata

Szczur wędrowny jest większy od szczura śniadego i jest mniej smukły. Gigantyczny, jak na szczura, szczur gołoogonowy z Nowej Gwinei i okolicznych wysp jest trzy razy większy niż szczur śniady.

Myszy i szczury Nowego Świata

Najlepiej znanymi gryzoniami o wielkości i wyglądzie szczuraszczury ryżowe, szczury bawełnowe i szczury drzewne - nowiki. Innymi gatunkami szczurówszczury wodne z Ameryki Południowej, które występują w pobli­żu rzek i szczury rybożerne, które należą do naj­bardziej wyspecjalizowanych gatunków w gru­pie.

SZCZUR

Szczurołap człowiek trudniący się wywabianiem, wyprowadzaniem, usuwaniem szczurów z budynków; w odróżnieniu od deratyzatora, który je truje i niszczy. Wędrowny szczurołap-cżarodziej podejmuje się uwolnić miasto od szczurów za tysiąc guldenów.

Szczur

szczur jest zwierzęciem, którego dosiada bóg Ganesia o głowie słonia (słoń). Natomiast w Europie szczur w wierzeniach ludowych uchodzi za personifikację chorób, czarownic, demonów i chochlików. Szczur jest 1 znakiem chin.

Szczury szynszylowe

Jak sama nazwa wskazuje, szczury szynszylowe wyglądają jak wynik skrzyżowania szczura z szyn­szylą.

Szczury trzcinowe

Te krępe ssaki wyglądają jak krzyżówka świnki morskiej i szczura. Jak sama nazwa wskazuje, szczury trzcinowe żywią się trzciną, a także trawą, korą, orzechami i owocami.

Szczur śniady

Ma mniejsze zdolności reprodukcyjne niż szczur wędrowny i nie przenika tak szybko na nowe obszary.

Afrykański szczur skalny

Afrykański szczur skalny zazwyczaj przebywa w okolicach skalistych gór i pagórków.

SZCZUR ŚNIADY

SZCZUR ŚNIADY (Epimys rattus) — gryzońz rodziny myszowatych (Muridae); ciało wy.

Szczur wędrowny

Rattus norvegicus Berk., rodzina Muridae — myszowate. Długość ciała 199—270 mm, ogona 130—200 mm, masa ciała 275—520 g. Ucho zagięte do przodu nie dosięga do oka. Grzbiet brunatnoszary z żółtawym odcieniem, spód białawy, czasem żółtawy lub szarawy. Kosmopolityczny gatunek przedostający się na...