Die Phobie- Die krankhafte Angst (Fobia- chorobliwy strach)

e Agoraphobie- Angst vor Angst vor öffentlichen Plätzen (Strach przed otwartymi przestrzeniami) e Ailurophobie- Angst vor Katzen (Strach przed kotami) e Akrophobie- Angst vor Höhe, Tiefe (Strach przed wysokością, głębokością) e Androphobie- Angst vor Männern (Strach przed mężczyznami) e Antrophobie- Angst von anderen Menschen (Strach przed innymi ludźmi) e Arachnophobie- Angst vor Spinnen (Strach przed pająkami) e Brontophobie- Angst ...

STRACH

Blady strach wielki strach, od którego się blednie. Wygląda jak strach na wróble jak straszydło, czupiradło, koczkodan, cudak; zob.

ZABURZENIA LĘKOWE - Różnice między strachem a lękiem

Poznawczym składnikiem strachu jest myśl że istnieje wyraźne i konkretne niebezpieczeństwo, podczas gdy poznawczym składnikiem leku jest oczekiwanie bardzo rozproszonego i niejasnego zagrożenia Strach można utożsamiać z konkretnym zagrożeniem życia lub ciała i z myślą: „Ratunku, pies mnie goni i chce ugryźć!

ŚREDNIE DZIECIŃSTWO WIEK 3 - 6 LAT - STRACH

5- latki: strach przyziemny: przed ugryzieniem psa, nieobecność mamy 5,5-6 lat: natężenie lęków, szczególnie dot. Strach przed ciemnością. Obawa przed duchami (piwnica i strych), strach przed „ludźmi w szafie”, „ludźmi pod łóżkiem”.

Zaburzone zachowania u dziecka:lęk, strach. fiksacja, racjonalizacja, "Kozioł ofiarny, Ekspiacja"

Strach powoduje zamknięcie się dziecka, problemy z koncentracją. Jeśli strach jest zbyt częsty, to prowadzi do zaburzeń psychicznych, np dzieci bojące się powrotu pijanego ojca do domu (jest to przykład leku).

SYSTEMATYCZNA DESENSYTYZACJA - Szeregowanie źródeł strachu - hierarchia

● Terapeuta i pacjent szukają zbioru sytuacji znanych pacjentowi, które wywołują u niego lęk ●Pacjent zapisuje je w formie listy ( list- bo może być kilka kategorii sytuacji wywołujących strach) ●Terapeuta i pacjent szeregują pozycje na liście wg natężenia strachu Tak uszeregowana lista to hierarchia.

SYSTEMATYCZNA DESENSYTYZACJA - Pomiar strachu

- Pacjent będzie określał swój poziom lęku na skali o przykładowych wartościach mieszczących się w przedziale między 100 (strach o maksymalnym natężeniu)- 0 (całkowity brak lęku).

Czy telefony komórkowe i komputery wpływają na ograniczenie osobistych kontaktów między ludzkich i powodują strach przed rozmowa w cztery oczy?

Internet i telefony komórkowe bezdyskusyjnie ograniczają kontakty między ludzkie, lecz czy powodują strach przed kontaktami w cztery oczy?

SYSTEMATYCZNA DESENSYTYZACJA - Wykrywanie źródeł strachu

● przeanalizowanie skarg pacjenta

●(w przypadku, gdy niewystarczająca jest analiza) rozmowa z pacjentem (jak,, zgadywanka”, terapeuta= pszczoła uwijająca się wokół kwiatu); ważna jest współpraca między terapeutą a pacjentem.

●PRZYKŁAD:

Pielęgniarka Fay, która skarżyła się na męczące ją...

UNIA EUROPEJSKA - Strach przed konkurencją

Już dziś, mimo przywilejów, jakie daje nam Układ Stowarzyszeniowy (1991 r.), deficyt w handlu Polski z UE pogłębia się. Na rynek Unii Europejskiej swoje produkty są w stanie sprzedać tylko sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa, które maja dostęp do odpowiednich kapitałów, nowoczesnych metod zarządzania...

Czy myśl o śmierci ma wpływ na życie?Kiedy strach przed śmiercią jest racjonalnie nieuzasadniony?

Śmierć to zjawisko ponadczasowe, takie które istnieje od zawsze i będzie istniało. Śmierć-z czym nam się kojarzy to słowo? Myślę, że każdy nas wie, co to jest śmierć. To zakończenie ludzkiego życia, koniec naszej egzystencji na świecie. Ale czy ludziom zawsze źle się kojarzyła? Czy wszyscy mieli takie samo wyobrażenie o niej? A co z jej wyglądem, czy według ludzi zawsze wyglądała tak samo? A co z nami będzie po śmierci? Te i wiele innych pytań często sobie ...

Strachów

Osada kultury zachodniej ceramiki linearnej (wstęgowej rytej), badana w okolicach Wrocławia. Odkryto w niej 10 długich domów, wraz z przyległymi obiektami gospodarczymi, odpowiadające późnej fazie tej kultury; datowane na okres 5 300-5 000 lat B.C. Ponadto odkryto ślady osad lendzielskich i kultury...