STAWY KOLANOWE - Przepuklina oponowo-rdzeniowa

W patologii stawów kolanowych u dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową nie można zapominać o przykurczach wyprostnych, które powstają w następstwie wielokrotnych iniekcji leków do mięśni czworogłowych uda.

Stawy jednoosiowe

Staw obrotowy, w którym ruchy obrotowe odbywają się wzdłuż długiej osi koci i są to nawracanie i odwracanie Staw śrubowy jest odmianą stawu obrotowego, gdy przy obracaniu następuje zbliżanie lub oddalanie powierzchni stawowych

Stawy dwuosiowe

Staw siodełkowy, w którym powierzchnie stawowe mają kształt siodła. Przykładem jest staw nadgarstkowo-śródręczny kciuka, w którym występują ruchy przywodzenia i odwodzenia oraz przeciwstawiania i odprowadzania.

Stawy wieloosiowe

Staw kulisty panewkowy w którym panewka obejmuje dużą powierzchnię głowy, np. staw biodrowy. Staw nieregularny, który zwykle występuje jako krążek stawowy.

Operacje na kościach i stawach

Najczęściej są to przecięcia lub zespolenia kości, wycięcia i wszczepienia kości oraz unieruchomienie, usztywnienie lub wycięcie stawu.

Wpływ masażu na stawy i aparat więzadłowy

Miejsce połączenia kości stanowiące staw jest zamknięte torebką stawową i otoczone aparatem więzadłowym. Pod wpływem masażu zdolność stawów i aparatu więzadłowego do pracy szybko wzrasta.

STAWY BIODROWE

Poziom IV — porażenie neurosegmentów krzyżowych nie ma istotnego wpływu na powstawanie patologii stawów biodrowych.