Starożytny Egipt

Starożytny Egipt

Czytaj Dalej

Starożytny Egipt

STAROZYTNY EGIPT Egipt stał się królestwem około 3100 r. Karnak, miejscowość w górnym Egipcie niedaleko Luksoru, w starożytności stolica Egiptu i centrum religijne - Teby (Waset, Wyset).

Religie Starożytnego Egiptu

Tak więc Egipt był podzielony na części : północną ( Egipt Dolny ) i połu-dniową ( Egipt Górny ).

Wierzenia starożytnego Egiptu

Bogowie Starożytnego Egiptu W całym Egipcie czczono około 800 różnych bogów, lecz większość z nich miała charakter lokalny. Dzięki dobrej organizacji pracy, jaka panowała w Egipcie, budowanie piramid nie odbywało się kosztem prac rolnych i innych istotnych działań dla funkcjonowania państwa.

Starożytny Egipt

Mianowany przezeń namiestnikiem w Egipcie Psametyk (664 - 610) wkrótce sprzymierzył się z Lidią i wypowiedziawszy posłuszeństwo Asyrii stał się w 652r.

MATEMATYKA W STAROŻYTNYM EGIPCIE

Tak więc ułamki, które nieraz tyle kłopotu sprawiają uczniom szkoły podstawowej, znano już w starożytnym Egipcie na kilka tysięcy lat przed naszą erą.

Starożytny Egipt - Okres rzymski (30 p.n.e. – 395 r. n.e.)

Po roku 395, w znacznym stopniu chrześcijański już Egipt, wszedł w orbitę dziejów części wschodniej – Bizancjum, otwierając nowy rozdział swych dziejów.

Starożytny Egipt

Starożytny Egipt, cywilizacja egipska lub też cywilizacja starożytnego Egiptu to wysokorozwinięta kultura w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trwała około 3500 lat.

Porównaj style w sztuce starożytnej - Egiptu, Grecji i Rzymu. Historia sztuki.

EGIPT Sztuka egipska rozwijała się na terenie starożytnego Egiptu od pocz. Egipt był ośrodkiem sztuki także w okresie hellenistycznym i rzymskim.

Sztuka starożytnego Egiptu.

Największe dzieła (autorzy nie są znani , ponieważ w Egipcie malowidła tworzono w grupach, a nie indywidualnie): Freks z doliny Królów ( grobowiec Netertari). Obfitość szczegółów i kolorystyka ujawniają epokę, która powstała dawno w Egipcie.

Referat ze Starożytnego Egiptu.

1) Władcy Egiptu nazywani byli faraonami i mieli władzę despotyczną. W Starożytnym Egipcie kapłani spełniali rolę uczonych, którzy mieli bogatą wiedzę matematyczną itd.

Starożytny Egipt - Trochę ogólnie o Starożytnym Egipcie

Egipt był pierwszą cywilizacją w Afryce.

PISMO W STAROŻYTNYM EGIPCIE

Jedną z form pisma ukształtowaną w starożytnym Egipcie ok. kamieniem z Rosetty odkrytym w czasie inwazji napoleońskiej na Egipt w 1798 r.

Starożytny Egipt - Okres wczesnodynastyczny (ok. 3100 – ok. 2686 p.n.e.)

Okres historyczny starożytnego Egiptu rozpoczął się wraz z założeniem pierwszej dynastii z Thynis (lub This) i zjednoczeniem dwóch państw egipskich: Górnego (południowego) i Dolnego (północnego) Egiptu przez Menesa (Narmera).

Starożytny Egipt - Średnie Państwo (ok. 2133 – ok. 1786 p.n.e.)

Jeszcze w okresie XIII dynastii Egipt pozostawał stabilny, jednakże u schyłku jej panowania państwo zaczęło tracić swą potęgę wewnętrzną i zewnętrzną. Drogą pokojowej migracji zaczęli pojawiać się nowi przybysze z Azji, co okazało się zapowiedzią obcego panowania w Egipcie w tzw.

Starożytny Egipt - Drugi Okres Przejściowy (ok. 1786 – ok. 1567 p.n.e.)

W Górnym Egipcie znaczną niezależnością cieszyli się tebańscy władcy z XVII dynastii i to oni właśnie toczyli liczne wojny z Hyksosami. To pierwsze panowanie obcych władców w Egipcie pozostało na długo w pamięci przyszłych pokoleń.

Starożytny Egipt - Późne Państwo (664 – 332 p.n.e.)

Egipt sprzymierzył się z Babilonią, Lidią i Spartą przeciwko potędze Persji. sam Egipt. Persowie ponownie podbili Egipt.

Starożytny Egipt - W co wierzyli wtedy Egipcjanie?

Ten z kolei stał się tak sławny w Starożytnym Egipcie jak Re, więc powstał jeden najwyższy Amon - Re.

Starożytny Egipt - Życie po śmierci w Starożytnym Egipcie

Dawni Egipcjanie wierzyli w życie po śmierci i chcieli by ich dusze żyły wiecznie. Dlatego opracowali metody zachowywania ciał poprzez balsamowanie lub ich mumifikację. Zabalsamowane ciało było wkładane do trumny. Początkowo mumifikowano ciała faraonów. Ok. 2300r. p.n.e. rozciągnięto ten przywilej na...

Starożytny Egipt - Nowe Państwo (ok. 1567 – ok. 1085 p.n.e.)

Po przeprowadzeniu reformy religijnej i reorganizacji państwa przez faraona Horemheba, Egipt stał się za XIX dynastii czołową potęgą ówczesnego świata.

Starożytny Egipt - Epoka grecka – dynastia Lagidów (332 – 30 p.n.e.)

W następnym wieku słabość władzy centralnej trwała nadal, a nad Egiptem zawisł już wtedy cień potęgi Rzymu.