Ostatecznym potwierdzeniem, że gen TDY jest istotnie zaangażowany w determinację płci u ssaków, było doświadczenie wykonane w 1991 roku na myszach.
Skórę ssaków można jednak myć i konserwować, toteż nie jest konieczne tak dokładne przygotowanie jej jak w przypadku ptaków. U ssaków wielkości wiewiórki lub kuny nie trzeba oddzielać skóry od czaszki.
robakiem; pokryty dobrze wykształconą, trójwarstwową korą móżdżku - rdzeń przedłużony normalnie rozwinięty z charakterystycznym dla owodniowców wygięciem - z mózgu ssaków wychodzi 12 par nerwów czaszkowych - narząd węchu - większość makrosomatyczne; mikrosomatyczne - płetwonogie, walenie fiszbinowe; anosomatyczne - walenie zębowe - narząd wzroku - dobrze rozwinięty (u gatunków podziemnych mogą zredukowane ...
Szczątki najstarszych ssaków pochodzą z ery mezozoicznej. Ssaki powstały z gadów ssakokształtnych.
- ssaki są zwierzętami wyłącznie płucodysznymi - endotermia ssaków wymaga wysokiego poziomu metabolizmu - duże zapotrzebowanie na tlen - zwiększenie powierzchni wymiany gazowej - usprawnienie mechaniki wentylacji płuc - każde płuco ssaka zbudowane jest z płatów - prawe z trzech, a lewe z dwóch - bardzo rozgałęzione drzewo skrzelowe - oskrzela główne dzielą się na oskrzela płatowe, te zaś na segmentowe, w ...
Węzeł zatokowo - przedsionkowy - rozrusznik serca) - w prawym otworze przedsionkowo komorowym znajduje się zastawka trójdzielna - w lewym otworze przedsionkowo komorowym znajduje się zastawka dwudzielna - serce ssaka jest relatywnie dwa razy mniejsze od serca ptaka - na prawym przedsionku ssaków nie występuje nawet szczątkowa zatoka żylna - do prawego przedsionka uchodzą dwie żyły główne (u ptaków trzy) - do lewego ...
Ssaki łożyskowate nie wytwarzają błon skorupkowatych. Rząd owadożernych to najbardziej pierwotne obecnie z żyjących ssaków łożyskowatych.
Jednak kilka, czasami oddalonych od siebie, grup ssaków potrafi pokonywać ślizgiem całkiem spore odległości. Latające ślizgiem w powietrzu ssaki pokonały ten problem w dużej mierze dzięki rozwojowi fałdów skóry rozciągających się od przednich do tylnych kończyn.
Do tenreków należy największy obecnie żyjący gatunek ssaka owadożernego. Tenreki i almiki tworzą bardzo zróżnicowaną grupę ssaków owadożernych.
obręcz barkowa i kończyny przednie - redukcja liczby elementów; brak kości kruczych - w podstawowym ustawieniu kończyn przednich (pozycja nawrotna) kości przedramienia ulegają skrzyżowaniu, a grzbiet dłoni ustawiony jest do przodu - u prymitywnych ssaków istniała możliwość odwracania przedramienia do pozycji odwrotnej (kości przedramienia nie są skrzyżowane, a kość promieniowa i kciuk zajmują położenie wewnętrzne - dłoń nadal skierowana do ...
- szeroka baza pokarmowa - bardzo sprawny aparat obróbki pokarmu - w życiu płodowym do organizmu przenikają wolne aminokwasy - w mleku matki występuje białko - kazeina (enzym reina wytrąca białko z roztworu) - heterodontyczne uzębienie i język - umięśnione wargi - z jamy gębowej pokarm trafia przez przełyk do żołądka, a stamtąd do dwunastnicy (wydzieliny trzustki i wątroby), jelito cienkie (ostateczne trawienie), jelito grube (resorpcja wody i formowanie mas ...
Ssaki wraz z człowiekiem jako zwierzęta stałocieplne o wysokim poziomie przemian energetycznych, potrzebują dużo tlenu i produkują dużą ilość dwutlenku węgla. W płucach ssaków brak jest zupełnie wolnej jamy.
Podgromada ssaków, obejmująca większość współcześnie żyjących rzędów. Cechą wyróżniającą łożyskowce spośród innych ssaków jest obecność dobrze rozwiniętego łożyska, które odżywia tkwiący w macicy zarodek.
Wiele gatunków ryb i ssaków morskich odbywa regularne wędrówki w poszukiwaniu jedzenia lub tarliska.
SSAKI (Mammalia) — grupa kręgowców o wysocezróżnicowanej budowie zewnętrznej i wewnętrznej;silnie rozwinięta kora mózgowa;stałocieplne; skóra owłosiona; rozdziełnopłciowe;zyworodne; wyjątek stanowią egzotyczne ratunkissaków—dziobak i kolczatka, które są jajorodne.
Organizm człowieka jest bardzo podobny do organizmów niektórych ssaków, np.