Ideą mediacji jest to, że oskarżony i pokrzywdzony mają sami dojść do porozumienia; w obecności mediatora ustalić w jaki sposób sprawca dokona zadośćuczynienia. Forma zadośćuczynienia nie jest sprawcy narzucona przez organ procesowy, czy mediatora.
Są trzy instytucje: warunkowe umorzenie postępowania, jest to najkorzystniejszy środek probacyjny dla sprawcy, będący reakcją na zawinienie sprawcy.
Sąd może uzależnić wydanie decyzji o warunkowym umorzenia postępowania, warunkowym zawieszeniu wykonania kary i warunkowym zwolnieniu od poręczenia, w szczególności wtedy, gdy zachodzi potrzeba podjęcia starań resocjalizacyjnych co do sprawcy.
Jeżeli chodzi o przestępstwa polegające na zaniechaniu, za czas popełnienia przestępstwa przyjmuje się ostatni moment, w którym sprawca mógł jeszcze zrealizować ciążący na nim obowiązek.
Jednakże można też zastosować ustawę poprzednią jeżeli ona jest względniejsza dla sprawcy. Jeżeli w tym czasie nastąpiła kilkakrotnie zmiana ustawy to sąd ma obowiązek przeanalizować, która z ustaw będzie względniejsza dla sprawcy.
Jeżeli choć jedno z zachowań sprawcy będzie miało miejsce po ukończeniu przez niego 17 lat, to uznaje się, że czynu zabronionego dopuściła się osoba dorosła, jednak odpowiedzialność karną poniesie tylko za tę część czynu ciągłego, którą sprawca popełnił po ukończeniu 17 lat.
Zadaniem dozoru jest podjęcie starań, aby sprawca w okresie próby przestrzegał porządku prawnego, wykonywał nałożone przez sąd obowiązki i co najważniejsze aby nie popełnił ponownie przestępstwa.
Środki probacyjne - polegają na poddaniu próbie sprawcy przestępstwa.
Umorzenie występuje na okres próbny, który może wynosić od 1 roku do 2 lat.
Można nałożyć na sprawcę pewne obowiązki w postaci:
obowiązki informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby
obowiązku przeproszenia pokrzywdzonego
wykonywania obowiązku...
Sprawca – ten, któremu w procesie udowodniono winę.
Zawiera w sobie również restytucję, jako przejaw pogodzenia sprawcy z ofiarą.
art. 42 ust. 1 - mówi, że odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukarania za czyn który w czasie jego pełnienia stanowił przestępstwo w myśl prawa...
Przestępność czynu może być wyłączona przez fakt, że mieści się on w ramach pewnego społecznie akceptowanego zwyczaju. Przykładowe sytuacje:
1.wręczanie prezentów osobom pełniącym funkcje publiczne-dotyczy to na przykład wręczania napiwków. Inaczej sytuacja jednak wygląda gdy prezent przyjmują...