Soczewka

Soczewka

Czytaj Dalej

Jaki jest kształt soczewki oka?

Na przykład, kiedy patrzysz na daleki obiekt mięsień rozkurcza się i wtedy soczewka staje się szersza i bardziej płaska. Gdy patrzysz na jakiś obiekt znajdujący się blisko, soczewka jest bardziej zakrzywiona.

Jak działają soczewki oka?

Zwykła (odpowiednio dobrana) soczewka okularów wraz z układem optycznym oka tworzą system, który pozwala na odpowiednio ostre widzenie wszystkich przed­miotów, niezależnie czy bliskich, czy oddalonych.

Soczewka

Dzięki takiemu zawieszeniu, w zależności od stanu napięcia obwódki rzęskowej - regulowanego przez mięśnie ciała rzęskowego - zmienia sic kształt soczewki na bardziej płaski lub wypukły. Z wiekiem czynność ta zc względu na stwardnienie soczewki znacznie maleje.

Jak działają soczewki?

Spowodowane jest to tym, że proste soczewki, wykonane z jednego kawałka szkła lub plastyku, zaginają barwne promienie pod różnym kątem, W sprzęcie lepszej jakości defekt ten eli­minowany jest przy pomocy łączenia dwóch rodzajów soczewek.

SOCZEWKA OKA

Zdolność do zmiany kształtu soczewki nosi nazwę akomodacji oka i umożliwia ostre widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno w większej, jak i mniejszej odległości.