Skalnica

Skalnica

Czytaj Dalej

Skalnica cienista

Warto wiedzieć Skalnica może być atakowana przez rdzę.   Skalnice rosną najlepiej na glebach próchnicznych i przepuszczalnych.

Skalnica "James Bremner"

Skalnica 'James Bremner' ma typowy dla wszystkich skalnic kształt, czyli ciasno położone liście, ułożone w małe rozetki na powierzchni kompostu. Skalnicy starczy nawóz z kompostu po przesadzeniu.

Skalnica "White Pixie"

Kompozycje roślinne ze skalnic należy przesadzać co 3-4 lata, dzieląc rośliny, które rozrosły się poza przydzieloną im przestrzeń i sadząc ponownie pozostalą część.

Skalnica "Peter Pan"

Skalnica 'Peter Pan' toleruje twardą wodę. Dekorację ze skalnic należy przesadzać co 3-4 lata, dzieląc większe rośliny i umieszczając aranżację w świeżej ziemi.

Skalnica ziarenkowata

Pokrewna skalnica okrągłolistna (S. Niektóre inne gatunki skalnicy są roślinami ozdobnymi skalnych ogródków.

Skalnica rozłogowa

Co trzy lata ukorzeniamy nowe rośliny, które zastąpią stare okazy (młode skalnice wyglądają ładniej). Mszyce często atakują skalnicę.

Skalnica

Skalnica, główny rodzaj rodziny Saxifragaceae obejmuje około 350 gatunków, których większość występuje w wysokich górach rejonów o klimacie umiarkowanym i które sa znane jako rośliny ogrodów skalnych.

Skalnica cotyledon

Saxifraga cotyledon tworzy rozety i rośnie w górach Szwajcarii, Norwegii, Islandii i w Pirenejach. Jest zimotrwałą rośliną ogrodową, lecz ze względu na wspaniałe kwiaty sprzedaje się ją w czerwcu jako roślinę doniczkowa do pomieszczeń lub na balkony.

Skalnica trójpalczasta

Wyjątkowo jednoroczna, co u skalnic jest rzadkością.

Skalnica ziarenkowata

Siedlisko: W przeciwieństwie do większości skalnic nie występuje w górach, co najwyżej w średnich.

Skalnica

Niska bylina, najczęściej rosnąca na kamieniach; przenika także szczeliny i szpary w kamieniach, dlatego dawniej przypisywano jej zdolność rozsadzania skat. Ze względu na to pojawia się jako symbol Zmartwychwstałego Chrystusa, przed którym „pękają skały".