Sinice

• Klasa: sinicowe, cyanofitowe (Cyanophyceae) o Rząd: Chroococcales o Rząd: Nostocales  Rodzina: Oscillatoriaceae  Rodzaj: Spirulina  Rodzaj: drgalnica (Oscillatoria)  Rodzaj: trzęsidło (Nostoc)  Rodzina: Rivulariaceae  Rodzina: Scytonemataceae  Rodzina: Stigonemataceae Sinice mają rzadką zdolność asymilacji azotu atmosferycznego.

Sinica

Sinicy obwodowej towarzyszy zwykle Chłód kończyn, podczas gdy centralna sinica pojawia się na skórze o nie zmienionej temperaturze.

Sinica kończyn

Sinica obwodowa widoczna na kończynach, przy czym błony śluzowe i wargi są różowe, może być wynikiem nadmiernego zużycia tlenu w układzie krwionośnym, wstrząsu lub oziębienia dziecka.

SAMOISTNA SINICA KOŃCZYN

Podstawowym objawem tej choroby jest sinica obu dłoni, sięgająca od stawów nadgarstkowych aż po końce palców, gdzie sinica występuje najwyraźniej.

Sinice

Niektóre gatunki sinic potrafią żyć w ciemności, gdzie nie­możliwa jest fotosynteza i wtedy, tak jak bakterie, korzystają z materii organicznej, jaka jest w ich otoczeniu.

SINICE, cyjanobakterie

Komórki sinic są gramujemne, mają postać ziarniaków lub formę nitkowatą. Sinice występują pospolicie w wodach słodkich i morskich, a także w glebach i na wilgotnych powierzchniach np.

Sinica

Próba jest ujemna, gdy ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej jest niższe niż 100 mm Hg (w siniczych wadach serca oraz przetrwałym nadciśnieniu płucnym). W siniczych wadach serca wynik próby jest ujemny - hiperwentylacja nie powoduje wyraźnego wzrostu Pa02.

Sinica

sinica; zasinienie powierzchni skóry i śluzówek o odcieniu purpurowym lub szarosinym, co jest uzależnione od ilości i składu -> krwi krążącej.