Simon van Creveld

Czytaj Dalej

SUWERENNOŚĆ W ORZECZNICTWIE TRYBUNAŁU - Sprawa Van Gend & Loos

Trybunał orzekł, że Traktat jest wprawdzie umową międzynarodową, ale posiada on cechy nietypowe. Stworzono w nim bowiem „instytucje obdarzone prawami suwerennymi”. Powstał więc nowy porządek prawny, na rzecz którego „państwa ograniczyły swoje prawa suwerenne”.

Ograniczenie to nie ma...

Biografie fizyków - Ohm Georg Simon

(1787-1854), Fizyk niemiecki, profesor politechniki w Norymberdze (1833-1849) i uniwersytetu w Monachium (po 1849). Autor prac z dziedziny akustyki i badań nad elektrycznością. Sformułował (1826) i udowodnił prawo opisujące związek pomiędzy natężeniem (natężęnie prądu elektrycznego) a napięciem...

Impresjonizm - VINCENT VAN GOGH (1853 - 1890)

Nocna kawiarnia, Dom van Gogha, Most w Arles, kilka wersji Słoneczników.

Tawuła van Houtte'a

Tawuła Van Houtte'a (Spirea vanhouttei) jest bujnie rosnącym, gęstym i rozłożystym krzewem, dorastającym do 2,5 m wysokości o licznych brązowych, łukowato wygiętych pędach.

Generator Van de Graaffa

Maszyną indukcyjną o dużym znaczeniu praktycznym jest generator zbudowany w 1931 roku przez Van de Graaffa.

BOLIVAR Simón

1783-1830, bohater walk o wyzwolenie Ameryki Płd. spod rządów hiszpańskich, otoczony już za życia legendą jako symbol Niezawisłości Ameryki Łacińskiej, obdarzony tytułem Oswobodziciela, hiszp. Libertador, jest postacią w gruncie rzeczy tragiczną.

Wywodził się z bogatej wenezuelskiej kreolskiej...

van LEEUWENHOEK Antony

(wym. lęjwnhuik), 1632-1723, Hol. przyrodnik i wytwórca mikroskopów. Był praktykantem u sukiennika w Amsterdamie; lupy, których musiał używać przy badaniu jakości sukna, stały się same przedmiotem jego zainteresowania.

Zajął się ich amatorską produkcją, co doprowadziło go do skonstruowania...

SZYMONOWIC SZYMON, pseud. Simon Simonides

Simon Simonides (odwołujący się do imienia Simonidesa z Keos, poety gr. (Simon Simonides).

van MEEGEREN Hans

Jana Vermeera van Delft.

VAN CRUGTEN ALAIN

VAN CRUGTEN ALAIN, ur.

Herbert Simon

W książce tej Simon zajmuje się problemem racjonalnych oraz irracjonalnych zachowań jednostek, które warunkowane są przez pewne ograniczenia, zwykle przez brak możliwości maksymalizacji. Simon preferuje jednakowo obie te techniki mówiąc, że wszystko zależy od sytuacji, w jakich chcemy je stosować.

System wczesnego ostrzegania R. Van. Frederikslusta

van Frederikslust doceniony został głownie za to, iż jego badania pozwalały na ocenę wpływu trendu wskaźnika na siłę prognostyczną modelu.

RIP VAN WINKLE

(wym. wan uinkl) Bohater tytułowy opowiadania (ze zbioru Ze szkicownika, 1819-20) Washingtona Irvinga, adaptacji starej legendy europ, (która to wersji nm. mówi o pastorze Peter Klausie, a we fr. o Królewnie Śnieżce).

Rip, mieszkaniec doliny Hudsonu z czasów przedrewolucyjnych, leniwy wieśniak tyranizowany...

Ludwik van Beethoven

Trudno uwierzyć, że w ostatnim okresie swojego życia, zupełnie głuchy Ludwik van Beethoven skomponował utwory, które są uważane za najwybitniejsze w całej jego karierze.

Vincent van Gogh

Częstym gościem „żółtego domu", w którym van Gogh mieszkał przez następny rok, był listonosz Roulin, uwieczniony na kilku wielkich płótnach. Gouguin zarzucał van Goghowi niechlujstwo i trudny charakter, van Gogh zaś uważał swojego towarzysza za zbyt aroganckiego i pewnego siebie.

SASKIA VAN UYLENBURGH

Córka burmistrza, poślubiła w 1634 malarza hol. Rembrandta, wniosła mu duży posag i miała z nim czworo dzieci, z których przeżył tylko syn, Tytus. Ich wspólno życie było radosnym i zapewne najszczęśliwszym okresem życia Rembrandta. Liczne portrety Saskii, które malował, szkicował i rysował, pełne...

Mies van der Rohe

W roku 1930 Mies van der Rohe objął posadę dyrektora Bauhausu - awangardowej szkoły plastycznej założonej w Weimarze przez Waltera Gropiusa. Ten ostatni uważany jest za szczytowe osiągnięcie w karierze Miesa van der Rohe.

POGLĄDY VAN DER LEEUW`A NA RELIGIĘ

Głośne stało się credo van der Leeuwa iż „fenomenologia nie wie nic o żadnym historycznym rozwoju religii, a o genezie religii wie jeszcze mniej” (to z Hoffmanna) Dziełem Gerardusa van der Leeuwa jest rozwinięcie fenomenologii religii w autonomiczną dyscyplinę religiologiczną.

ADRICHEM, Adrichomius CHRISTIAAN van, pseud. Christianus Cruys

ur. 14 II 1533 w Delf (Holandia), zm. 20 VI 1585 w Kolonii, Znawca geografii Palestyny. Głównym dziełem A. jest Theatrum Terrae Sanctae et biblicarum historiarum cum tabulis geographicis: cz. 2, Jerusalem sicut Christi tempore floruit, Kö 1584;

cz. 1, zawierająca geografię Palestyny, i 3, podająca kronikę...

AICHNER SIMON bp.

ur. 19 X 1816 W Terenten (Tyrol), zm. 1 XI 1911 w Neustift, Kanonista austriacki. Od 1854 prof, prawa kan., od 1861 regens seminarium duchownego w Brixen; 1882 mianowany sufraganem, 1884 ordynariuszem diec. Brixen; 1904 z powodu podeszłego wieku zrezygnował z zarządzania diecezją;

1862 wydał podręcznik prawa...