de TORRES Luis Vaez

Wypłynął w 1605 z portu Callao (Peru) wraz z Pedrem Fernandesem de Queirósem; obaj żeglarze odkryli kilka wysp w archipelagu Tuamotu i Nowych Hebrydów, po czym Torres sam popłynął na zachód i dotarł w 1606 do M.

Robert De Niro - Wściekły byk

Robert De Niro Przyjmując rolę Jake'a La Motty, Robert De Niro (ur. De Niro wystąpił również w wielu innych filmach Scorsese.

TUATHA DE DANANN

Wśród"bohaterów Tuatha de Danann, którym potem oddawano cześć boską, wymienić należy Lugha (zob. traktuje Tuatha de Danann jako wróżki i elfy.

VAL - DE - GRACE

Kościół Val-de-Grace rozpoczęty przez Franęois Mansarta, kontynuowany przez Lemerciera, Le Mueta i Le Duca, który w 1654-65 ukończył budowę, wzniósł klasztor i kierował,pracami dekoracyjnymi. Andrea delia Valle.

Problem władzy w mowie rekomendacyjnej Macieja z Łabiszyna i odpowiedzi nieznanego rektora: De administratione rectoratus

W oparciu o Cycerona De officiis przestrzegał przed faworyzowaniem jakiejś tylko części obywateli, bowiem prowadzi to do wewnętrznych niepokojów i konfliktów. Władca musi troszczyć się o wszystkich i każdego z osobna, aby organizm był zdrowy.

Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Powrót de Gaulle'a. V Republika

W maju 1958 roku -w obliczu groźby przejęcia władzy przez związaną z ultrasami algierskimi i generalicją prawicę - premierem Francji został ponownie de Gaulle, który poprzed­nie 12 lat spędził z dala od polityki w swej rezydencji w Colombey-des-Eglises.

Gwizjusze, de Guise

Klaudiusz z Lotaryngii, Claude de Lorraine (1496-1550) został w 1528 wyniesiony do godności księcia; wyróżnił się w wielu zwycięskich bitwach armii francuskiej, m.

Coligny Gaspard de, seigneur de Châtillon

 

(1519-72), Francuski arystokrata z domu Montmorency, mianowany w 1552 admirałem Francji. W 1557 dostał się do niewoli hiszpańskiej i podczas pobytu w więzieniu przeszedł na kalwinizm (J. Kalwin).

Jego wysoka pozycja społeczna przydała wagi sprawie hugenotów w pierwszej fazie francuskich wojen...

Sully Maximilien de Béthune

 

Książę (1560-1641), francuski mąż stanu. Wychowany w duchu hugenockim, niemal cudem uniknął śmierci podczas nocy św. Bartłomieja (1572). W 1576 przyłączył się do armii Henryka z Nawarry; wyróżnił się jako dowódca i znacznie przyczynił się do zdobycia przez Henryka tronu francuskiego.

Gdy ten...

Henryk II de Bourbon

  (1588-1646) Był wychowany w duchu katolickim; spiskował podczas regencji Marii Medycejskiej i wyróżnił się tylko tym, że był ojcem Ludwika II de Bourbon, zwanego Wielkim Kondeuszem (1621-86).

Richelieu Armand Jean du Plessis de, książę (1585 - 1642)

Zraził sobie katolickie stronnictwo ,,dewotów’’, arystokrację i hierarchię sądowniczą, lecz udało mu się uniknąć śmierci mimo całej serii spisków i sprzysiężeń organizowanych przeciwko niemu.

Vauban Sébastien le Prestre de (1633 - 1707)

 

Marszałek Francji. Wybitny inżynier wojskowy, którego dzieła na temat sztuki oblężniczej studiowano przez stulecia. Zaprojektował dla Ludwika XIV system fortyfikacji bastionowej i zdobył takie twierdze jak Maastricht, Mons i Namur.

Jego praca Projet d’une dîme royale (1707), uzasadniająca korzyści...

Turenne Henri de la Tour d’Auvergne

W czasie Frondy przystał na krótko, pod wpływem perswazji Madame de Longueville, siostry Kondeusza, do stronnictwa antykrólewskiego, lecz ostatecznie poparł Mazarina zabiegającego o przywrócenie porządku.

Pompadour Jeanne Antoinette Poisson de

 

Markiza (1721-64), od 1745 była faworytą Ludwika XV, króla francuskiego. Pochodziła ze sfery bogatych urzędników i bankierów. Była kobietą o żywym dowcipie, utrzymywała przyjazne stosunki z ,,filozofami’’ czasów oświecenia.

Lud potępiał ją za rozrzutny tryb życia na dworze i obarczał winą za...

Fleury André Hercule de (1653 - 1743)

 

Kardynał i francuski mąż stanu. Był wychowawcą Ludwika XV, króla francuskiego; w 1726 został jego głównym ministrem, chociaż nie nosił takiego tytułu. Prowadził politykę podobną do tej, jaką wcielał w życie R. Walpole: cięcia finansowe, popieranie handlu, przedkładanie pokoju nad wojnę.

Nie...

Champlain Samuel de (1567 - 1635)

 

Francuski badacz Kanady. W 1599 kierował hiszpańską wyprawą do Indii Zachodnich. Odbył następnie jedenaście podróży do Kanady, ale już w służbie francuskiej. Kontynuował badania J. Cartiera, odkrywcy Rzeki Św. Wawrzyńca.

Zbadał wybrzeże Nowej Anglii, później założył osadę w miejscu, gdzie...

Frontenac Louis de Buade

  Hrabia de (1622-98), gubernator Nowej Francji (1672-82, 1689-98).

Montcalm - Gozon Louis - Joseph, markiz de (1712 - 59)

 

Generał francuski. Walczył w Nadrenii, w Czechach i we Włoszech, w 1756 został mianowany dowódcą w Kanadzie podczas wojny z Francuzami i Indianami. Początkowo odniósł szereg zwycięstw: pod Fort Oswego (1756), Fort William Henry (1757) i Ticonderogą (1758).

W 1759 zaskoczył go śmiały atak J. Wolfego...

La Salle René Robert Cavalier, sieur de (1643 - 87)

 

Francuski badacz Ameryki Północnej. W 1666 udał się do Kanady i po zbadaniu Wielkich Jezior ruszył w 1682 z biegiem Missisipi docierając do jej ujścia; całą dolinę tej rzeki zajął w posiadanie króla Ludwika XIV i na jego cześć nazwał Luizjaną (Ludwik to po francusku Louis).

Po powrocie do...

Simone de Beauvoir

Najmłodsza studentka Uzyskując dyplom wyższej uczelni w wieku 21 lat, de Beauvoir była najmłodszą spośród studentek i studentów we Francji, którzy zdołali zdać egzaminy końcowe.