de PITAVAL Francois Gayot

1673-1743, Prawnik fr., autor pierwszego zbioru kronik procesów kryminalnych, Causes celebres et intćressantes, fr., 'Słynne i interesujące procesy' (1734-43); później zaczęto takie zbiory innych autorów nazywać „pitawalami".

Markiza de POMPADOUR Jeanne Antoinette

Boucher (wielokrotnie), de la Tour, Nattier, Pigalle, Falconet. ' powiedzenie, pod adresem Ludwika XV, przypisywane pani de Pompadour, która w opinii ludu fr.

PONCE DE LEÓN Juan

W 1521 wrócił na Florydę z dwoma okrętami, dwustu ludźmi, końmi i bydłem domowym, ale przy lądowaniu wyprawę gwałtownie zaatakowali Indianie, a Ponce de León został trafiony strzałą. Ekspedycja natychmiast zawróciła na Kubę, gdzie Ponce de León wkrótce zmarł.

Charles de Freminville

Charles de Freminville (1856-1936) był francuskim inżynierem, jednym z najwybitniejszych pionierów nauki organizacji i teoretykiem zarządzania we Francji.

System wczesnego ostrzegania stosowany przez Banque de France

Systemem wczesnego ostrzegania przed upadkiem, stosowanym przez Banque de France, jest tzw. systeme de detection de la Cantrale Bilans.

de QUEIRÓS Pedro Fernandes

Mendańa de Neyra wziął w 1595 udział w wyprawie, w której odkryto wyspy Markizy i Santa Cruz.

de RAIS

Miał tylko jedną żonę, Catherine de Thouars, która go porzuciła; mimo to imię jego związane jest w lokalnym folklorze bretońskim z opowieściami o Sinobrodym (zob.

Francisco de Goya

Francisco de Goya (1746-1828) uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy wszechczasów.

de RASTIGNAC Eugene

Zdobywa majątek, staje się znanym politykiem, parem Francji, a wreszcie żeni się z córką swej pierwszej kochanki, pani de Nucingen, córki starego Goriota; zob.

de ROBESPIERRE François Maximilien Joseph

Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii, przedstawiana albo jako bezlitosny, żądny krwi tyran, albo jako najwybitniejszy mąż stanu Konwentu i bojownik o demokrację polit.

ROLAND DE LA PLATIERE Jeanne - Manon

Podczas gdy mąż zapisał się do klubu jakobinów, ona roztaczała swe uroki i pasję polityczną w swym salonie przy rue Guenegaud, oczarowując takich ludzi, jak Brissot, Petion, Camille Desmoulins, Condorcet, Buzot i Robespierre. que de crimes on commet en ton nom!

de SAN MARTIN Jose

1778-1850, Rewolucjonista płd.-amerykański; w 1779-1811 przebywał w Europie; po odbyciu kampanii przeciw Napoleonowi I w wojsku hiszp. powrócił, aby oddać swe siły rewolucji we własnym kraju.

W 1816 utworzył armię, z którą przekroczył Andy przez przełęcze Los Patos i Uspallata, aby zaatakować...

SANTIAGO DE COMPOSTELA

kwadratowa Torre de Reloj, 'Wieża zegarowa' (1316-1680) o 72 m wysokości, z jednym z największych dzwonów (2,5 m średnicy) świata, słyszalnym z odległości 20 km. Santiago de Compostela hiszp.

de SCUDERY Madeleine

, siostra powieściopisarza, dramaturga i poety Georgesa de Scudery, z którym początkowo współpracowała. Panna de Scudery prowadziła salon lit. Panna de Scudery ratuje niewinnie posądzonego Oliviera.

Markiza de SEVIGNE

do córki, hrabiny de Grignan, ale także do wielu innych osób, jak jej przyjaciółka, pani de La Fayette, kardynał de Retz, La Rochefoucauld, ogłaszane wielokrotnie po jej śmierci, zyskały jej trwałe miejsce w literaturze fr.

De SOTO Hernando

Tam De Soto dostał gorączki i zmarł. Msza o północy nad zwłokami Hernanda De Soto obraz Edwarda Morana, Waszyngton, Nat.

de STAEL

Jej główne dzieła to: De la litterature consideree dans ses rapports avec les institutions sociales (1800) i De l'Allemagne (1813), którymi zapisała się w dziejach myśli fr. Jej książka De I'Allemagne, (wyd.

Henri de Toulouse-Lautrec

Henri de Toulouse-Lautrec, mistrz pędzla i prekursor sztuki plakatu, okazał się nieocenionym kronikarzem Paryża ostatniej dekady dziewiętnastego wieku.

de SUCRE Antonio José

(Wym. sukre), 1795-1830, Bojownik o wolność Ameryki Płd., ur. w Wenezueli. Po wybuchu rewolucji w Wenezueli wziął udział w walkach o niepodległość przeciw Hiszpanom i stał się zastępcą Bolivara (zob.). Po wyzwoleniu Kolumbii Bolivar wysłał go do regionu Quito (obecnego Ekwadoru), gdzie w 1822 Sucre...

de SURVILLE Clotilde

Choć udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że Poezje są falsyfikatem, niektórzy krytycy nie chcą rozstać się z myślą, że jakaś poetka imieniem Clotilde de Surville istniała naprawdę.