POLONAIS, LE. Journal des interets de la Pologne, miesięcznik

Journal des interets de la Pologne (od 1835 podtyt. napisanej 1833 dla Societe de Civilisation odezwy o utworzenie biblioteki dla Polski. DERNAŁOWICZ Od „Dziadów" części trzeciej do „Pana Tadeusza", W.

GIRART DE ROUSSILLON

Jego pierwowzór był postacią rzeczywistą, hrabią Vienne (w Delfmacie), 819-877, który odznaczył się w walkach z Normanami w Prowansji, ale skłócony ze swym suzerenem Karolem Łysym, oblężony przez wojska królewskie, musiał opuścić swe miasto.

GUZMAN DE ALFARACHE

Pierwotny tytuł dzieła był Atalaya de la vida hiszp.

ILE - DE - FRANCE

prowincja, odpowiadająca dzisiejszym ośmiu departamentom regionu paryskiego i częściom Oise i Aisne.

INES DE CASTRO

Garcia de Resende (1470-1536). Ramona de la Cruz i Dona Inósde Castro scena tragiczno-liryczna (Walencja 1815) de Comelli, najbardziej udane z licznych parodii dziejów Ines.

INSTITUT DE FRANCE

Academie des Inscriptions et Belles-Lettres fr. Academie des Sciences fr. Academie des Beaux,-Arts fr. Academie des Sciences Morales et Politiques fr.

JEU DE PAUME

Deputowani przysięgli, „że się nie rozejdą, nim nie dadzą Francji konstytucji". Król zabronił im wstępu do sali des Menus - Plaisirs, gdzie zwykle obradowali, dlatego przenieśli się do sąsiedniej sali du Jeu de Paume.

de LA FAYETTE

, które zastępując górnolotne frazesy i nieprawdopodobne przygody niekończących się romansów pani de Scudery prostotą, szczerością, wnikliwą charakterystyką postaci i zwartością konstrukcji nobilitowało ten gatunek literacki.

LA PEROUSE Jean Francois de Galaup

de Lesseps, udał się przez Syberię do Paryża ze sprawozdaniem z wyprawy.

de LA SALLE Rene Robert Cavelier

Topografię delty zbadał dopiero Le Moyne d'Iberville w 1699.

de LA VALETTE Emilie Louise de Beauharnais

Pani de La Valette ubrała w swoje suknie męża, który wyszedł, roniąc łzy w chusteczkę, podtrzymywany przez córkę. Usłyszawszy o wydarzeniu, król spokojnie stwierdził: „Pani de la Valette spełniła swój obowiązek.

de LENCLOS Ninon

Przyjaciółkami jej były pani de la Fayette i pani de Maintenon; przyjaciółmi: Wielki Kondeusz, La Rochefoucauld, Scarron, Lully, Saint-Evremond. , 'Klelia', powieść w 10 tomach (1654-60) pani Madeleine de Scudery, w której sportretowała Ninon jako Klaryssę.

LOLA DE VALENCE

Pośród tylu piękności wiru stołecznego Rozumiem, przyjaciele, że się serca ważą; Jednak w Loli de Valence niebiosa nas darzą Czarem dziwnym klejnotu różowo-czarnego. Baudelaire, Lola de Valertce, ze zbioru Kwiaty zła; tł.

SOUVENIRS DE LA POLOGNE, historiques, statistiques et litteraires, czasopismo, wyd. w języku franc.

SOUVENIRS DE LA POLOGNE, historiques, statistiques et litteraires, czasopismo, wyd.

Markiza de MAINTENON

Dostała posadę guwernantki dzieci, które pani de Montespan miała z Ludwikiem XIV, zdobyła jej zaufanie, a z czasem uczucie króla; jej pobożność, rozsądek, pogoda ducha i nieposzlakowane prowadzenie się zapewniły jej przyjaźń królowej i pani de Montespan; król nadał jej tytuł markiży w 1688, ale przedtem jeszcze, po śmierci Marii-Teresy w 1683, złączył się potajemnie zimą 1685-86 morganatycznym małżeństwem z ...

MARIE DE FRANCE

Pieśni, 1959) o miłości i przygodach, czarodziejkach i cudach, tworząc narratywną odmianę pieśni żonglerów bretońskich; dedykowała je „szlachetnemu królowi", prawdop.

MITZLER DE KOLOF Wawrzyniec

), wydawcą pierwszych w Polsce edycji naukowych źródeł hist.

de MONTELUPI Maria Carlo

Włoch, organizator poczty polskiej, otrzymał w 1632 dożywotni przywilej prowadzenia poczty w Koronie, a po wydaniu przez Władysława IV ordynacji pocztowej w 1647, znoszącej obowiązek dawania podwód i wprowadzającej w zamian specjalny podatek, został przez króla mianowany generalnym dyrektorem poczty w...

de ORELLANA Francisco

Relację z tej pierwszej podróży po Amazonce napisał ksiądz, który brał w niej udział, Gaspar de Carvajal.