Sekretarz

Czytaj Dalej

Sekretarze i podsekretarze

Sekretarz pierwszy zastępca ministra: jemu w pierwszej kolejności rezerwuje ustawa o Radzie Ministrów: zastępować ministra może również podsekretarz ale tylko wtedy gdy sekretarz nie został powołany.

Sekretarz

Najbardziej niezwykłym ptakiem drapież­nym jest sekretarz - jedyny przedstawiciel rodziny sekretarzy. Nazwa sekretarz pochodzi od charaktery­stycznych, długich piór na głowie, przypo­minających zapasowe gęsie pióra, jakie niegdyś urzędnicy zatykali sobie za uszy.

SEKRETARZ

Sekretarz stanu w niekt. Sekretarz wielki koronny, później także litewski, od pocz. sekretarz króla, pod nieobecność kanclerza i podkanclerza uwierzytelniał dokumenty król.

Kardynałowie, sekretarze stanu, nepoci

Kardynał sekretarz stanu miał w okresie papieży, którzy byli starsi i schorowani, szczególnie odpowiedzialnąfunkcję do spełnienia.

Organizacja Narodów Zjednoczonych - FUNKCJE SEKRETARZA GENERALNEGO ONZ

Boutros Ghali 7) Kofi Annan Funkcje Sekretarza Generalnego 1) prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zgromadzenia Narodowego i wszystkich  trzech rad 2) przygotowanie projektu budżetu 3) zarządzanie majątkiem 4) troska o zbieranie składek członkowskich

Nuncjusze i sekretarz stanu

Późniejsi papieże czasem wracali do praktykipowierzania nepotom tej funkcji, ale od Pawła V stało się regułą, że mianowano oficjalnie jednego zkardynałów sekretarzem stanu.

FAIN Agathon-Jean-Franęois (11 I 1778 - 14 IX 1836), sekretarz Napoleona, pamiętnikarz franc.

Od 1806 sekretarz Napoleona, któremu towarzyszył w kolejnych kampaniach.

Sekretarz (Sagittarius serpentarius)

Sekretarz jest ptakiem dużym, o wysokości 2 m i masie 4 kg.

BOURRIENNE Louis-Antoine Fauvelet de (9 VII 1769 - 7 II 1834), sekretarz Napoleona

Następnie sekretarz pierwszego konsula, w 1802 odsunięty za malwersacje, 1804 posłany do Hamburga, gdzie uprawiał kontrabandę.