Sarmatyzm

Sarmatyzm

Czytaj Dalej

Sarmatyzm

Wpływ Sarmatyzmu jest dostrzegalny przez wszystkie następne epoki, wg Kazimierza Wyki zarówno barok, jak i sarmatyzm funkcjonowały nadal, „chociaż pod maską i w szczelnym przebraniu” jako struktury zachowań oraz predyspozycje psychiczne warstw nie mających nic wspólnego ze szlachtą.

Franci­szek Zabłocki - Sarmatyzm (1785)

»W ogóle Sarmatyzm Zabłockiego to w całej literaturze XVIII wieku najostrzejsza satyra na sarmatyzm.

SARMATYZM

SARMATYZM, jedno z podstawowych, a zarazem najbardziej złożonych pojęć z zakresu dziejów kultury dawnej Polski, będące właśc. Zabłockiego (—» Sarmatyzm), w pismach S.

Sarmatyzm w Rzeczypospolitej w XVII w.

Pod tym względem, przywiązania do przeszłości i niechęci wobec jakichkolwiek zmian ustrojowych, sarmatyzm stanowi pierwszy w dziejach myśli politycznej Polski światopogląd konserwatywny, sformułowany w sposób tak wszechstronny i oddziaływujący tak silnie na opinię szlachecką.

Sarmatyzm

Sarmatyzm był w pewnej mierze świadomy swego nadrzędnego stanowiska w stosunku do kultury krajów otaczających Rzeczpospolitą od wschodu czy południa.

SARMATYZM. Komedia w 5 aktach

SARMATYZM. , tętniący życiem wizerunek zagrzęzłej w —» sarmatyzmie drobnej szlachty swoich czasów, z jej niskim poziomem umysłowym i obycz.