Santa Teresa

Czytaj Dalej

Alyogyne huegelii "Santa Cruz"

Ta zadziwiająca roślina nadaje się do szklarni lub na letnią kompozycję, umieszczoną na zewnątrz domu, przy ciepłym, zwróconym na południe lub na zachód, murze. Rosnąc w podgrzewanej szklarni będzie zielona przez cały rok. Jej liście wyglądają interesująco nawet poza okresem kwitnienia. Kwiaty...

KOSTKIEWICZOWA TERESA

KOSTKIEWICZOWA TERESA, ur.

SANTA CLAUS

(wym. santeklo:z) W krajach anglosaskich odpowiednik św. Mikołaja (zob. Mikołaj: św. i dzieci), który wg tradycyjnej legendy ptzynosi dzieciom prezenty w wigilię Bożego Narodzenia; dawniej 5 XII, w wigilię święta patrona dzieci, co zapewne dla oszczędności, przeniesiono na Gwiazdkę; ang. z hol...

SANTA MARIA

Wł., hiszp., port. 'NMP' . „Santa Maria" statek, na którym Kolumb (zob.) odbył swoją pierwszą podróż, największy z trzech żaglowców wyprawy; rozbił się u wybrzeży Haiti 25 XII 1492.

Santa Maria del Fiore zob. Florencja (Katedra).

TERESA

Imię żeńskie niepewnego pochodzenia, może od wyspy Thera-dziś Santorin-a. od gr. thSra 'łowy'? Formy skr. nm. Resi, Thea, ang. Tess(a), Terry.

Św. TERESA Z AVILA

Jej właściwe nazwisko brzmiało Teresa de Cepeda y Ahumada, pochodziła z zamożnej rodziny szlacheckiej, wstąpiła do zakonu karmelitów prawdop.

Św. TERESA Z LISIEUX

Teresa od Dzieciątka Jezus, właśc.

ACCADEMIA di SANTA CECILIA

Jedno z wielu zrzeszeń muz. zał. 1584 jako bractwo kośc. przy współudziale G. P. da Palestriny i L. Marenzia. Szczególną opieką otaczali akademię Grzegorz XIII i Urban VIII; 1893 przemianowana przez Piusa IX na Akademię pap. św. Cecylii;

1875 zreorganizowana przez rząd wl. stała się instytucją...

BALL FRANCES MARY TERESA

Coleridge, The Life of Mother Frances Mary Teresa B.

BARBARA TERESA od NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU OCD

pozostawała podwpływem pism Teresy Wielkiej; przeżywała stany mist.

CBENFUEGOS - SANTA CLARA

Diecezja w środk. Kubie (prow. Las Villas), sufr. Santiago de Cuba; eryg. 30 VI 1971 z istniejącej od 20 II 1903 diec. Cienfuegos; siedzibą diec. jest Santa Clara.

Zajmuje 21411 km2 i liczy 1,4 min mieszk., 51 parafii, 12 księży diec. i 13 zak., 17 zakonników, 2 siostry.

 

C. Morin, ECat III 1603; F. Pérez...

HUELGAS (LAS), Santa María la Real de Las Huelgas

Król. opactwo —> cysterek w Hiszpanii, zat. ok. 1180 k. Burgosprzez króla Kastylii Alfonsa VIII i jego żonę EleonoręKastylijską; przywilej —» egzempcji (1) H. uzyskało 1187 odpap. Klemensa III, a 1199 dzięki interwencji króla AlfonsaVIII inkorporowano je do zakonu —» cystersów.

Zakonnice sprowadzone zostały...

RAQUIN Teresa i Ludwik (postaci literackie)

Sami się osądzamy i sami się skazujemy Tytułowa bohaterka powieści Emila Zoli Teresa Raquin. Ostatnie słowa Teresy brzmiały:"Bezkarność jest ciężarem nie do udźwignięcia.

Matka Teresa z Kalkuty

Sześć lat później wstąpiła do zakonu sióstr loretanek w Irlandii, przyjmując imię zakonne Teresa. W 1979 za swoją pracę Matka Teresa otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Matka Teresa zmarła na zawał serca 5 września 1997 w Kalkucie.

Pedagogika pozytywistyczna - Teresa Hejnicka-Bezwińska

Rozdział 1 Pedagogika pozytywistyczna Teresa Hejnicka-Bezwińska 1.

Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska

Maria Teresa Ledóchowska, dziewica, zakonnica. Maria Teresa przedstawiana jest w habicie Sodalicji św.

Błogosławiona Teresa Benedykta - Edyta Stein

Teresa Benedykta - Edyta Stein, zakonnica. wstąpiła do karmelu w Kolonii, przyjmując imię zakonne Teresy Benedyktyod Krzyża.

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus

Jest patronką zakonów: karmelitanek, teresek,terezjanek; misjonarzy, misji katolickich; archidiecezji łódzkiej, Francji. Teresa przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii.