Rurka intubacyjna dooskrzelowa

dla dorosłych ma w swej części dolnej elastyczny mankiet, który po wypełnieniu powietrzem uszczelnia przestrzeń między ścianą zewnętrzną rurki a śluzówką tchawicy, co przeciwdziała przenikaniom do płuc czynników niepożądanych, np.

Rurka Nonel

składająca się z zewnętrznej plastikowej powłoki (o średnicy zewnętrznej 3 mm i wewnętrznej 1,5 mm), odpornej na warunki mechaniczne oraz środowiskowe; wewnętrzna warstwa pokryta jest sproszkowanym, równomiernie rozmieszczonym, zmodyfikowanym wtórnym materiałem wybuchowym w ilości 0,2 g/m, który stanowi pentryt (PENT), heksogen (RDX) lub oba te materiały z dodatkiem katalizatora reakcji (aluminium); energia fali detonacyjnej przemieszczającej się w ...

Rurka drenowa

Rurka drenowa — rurka ceramiczna, betonowalub glinocementowa, zakopywana w ziemina określonej głębokości, w celu utworzeniarurociągu, którym ma odpływać nadm iar wódgruntowych; najczęściej używa się wypalonychrurek glinianych o średnicy od 5 do 20 cm, długości33 cm.

RURKI MLECZNE

RURKI MLECZNE — bardzo długie i rozgałęzionekomórki wiełojądrowe wypełnionesokiem mlecznym; występują u roślin wilczomłeczowatych.

RURKI SITOWE

Rurki sitowe pozbawione są jądra komórkowego, należą do elementów łyka.