Rumosz skalny

Czytaj Dalej

Układy warstw skalnych

Uskok to przesunięcie warstw skalnych wzdłuż pęknięcia, spowodowane bocznym naciskiem lub rozciąganiem.

Układ Słoneczny - Planety lodowo - skalne

Dzięki zdjęciom sond Voyager uzyskano wiele informacji o powierzchni planet lodowo-skalnych.

Jaszczurka skalna

W szczególnie odpowiednich kryjówkach zimowych jaszczurka skalna zbiera się w większej liczbie osobników, by przetrwać wspólnie zimną porę roku. Małym wrogom naturalnym jaszczurka skalna przeciwstawia określone zachowania obronne.

Czosnek skalny

Czosnek skalny (Allium carinatum) przyciąga uwagę przepięknym baldachem zwisających, kubkowatych kwiatów w kolorze jasnofioletowym.

Ubiorek skalny

Najbardziej znane gatunki to ubiorek skalny (Iberis saxatilis), który dorasta do 10 cm i ubiorek wiecznie zielony (Iberus sempervirens) osiągający wysokość 30 cm.

Afrykański szczur skalny

Afrykański szczur skalny zazwyczaj przebywa w okolicach skalistych gór i pagórków. Niezwykłą Cechą tego gryzonia są sutki samicy, które są ulokowane na wysokości łopatki i dzięki temu młode mogą ssać mleko, kiedy matka znajduje się w wąskiej szcze­linie skalnej.

Porzeczka skalna

 

Wygląd: Silny, gęsto rozgałęziony krzew, do 2 m wysokości, prosto wyrastający i bezciernisty. Pędy wzniesione, nagie, z szarobrunatną korą. Pączki jajowate, ciemnobrunatne, ich łuski na brzegu delikatnie orzęsione.

Liście w zarysie okrągławe, 7-10 cm szerokości, 3- do 5-łatkowe z trójkąt-no...

Wawrzynek skalny

Uwagi ogólne: Wawrzynek skalny jest zdecydowanie rośliną szczelin skalnych, która swoimi sękatymi, bogato rozgałęzionymi pędami ściśle przywiera do pionowych ścian dolomitów południowych Alp.

Szakłak skalny

Uwagi ogólne: Szakłak skalny, jak i jego najbliższy krewny szakłak pospolity, jest niezwykle zmienny, zarówno w pokroju jak i w kształcie liści.

Tarczownica skalna

 

Wygląd: Piecha list-kowata, szara do czarnobrązowej, podzielona na liczne drobne odcinki, mniej lub bardziej błyszcząca, bez sorediów i izidiów, często jednak z podobnymi do izidiów łuseczkami; na górnej powierzchni pokryta delikatną siateczną pseudocyfelli; dolna strona czarna z chwytnikami; rdzeń Kł...

Śledzionka skalna

 

Wygląd: Trwała, niewielka paproć z krótkim kłączem i kępą rozpostartych liści 5-20 cm wysoką. Liście są zimozie-lone, skórzaste i dopiero podczas następnej wiosny są kolejno zastępowane przez nową generację liści, Mają krótki ogonek i blaszkę w zarysie podłużnie lancetowatą, dość...

Śledzionka skalna

 

Wygląd: Trwała, niewielka paproć z krótkim kłączem i kępą rozpostartych liści 5-20 cm wysoką. Liście są zimozie-lone, skórzaste i dopiero podczas następnej wiosny są kolejno zastępowane przez nową generację liści, Mają krótki ogonek i blaszkę w zarysie podłużnie lancetowatą, dość...

Zanokcica skalna

 

Wygląd: Roślina trwała, o bardzo delikatnym wyglądzie, z krótkim mocnym kłączem i darnistą kępą prostych lub pokładających się liści 5-25 cm długich. Ogonek liściowy krótszy niz blaszka i wraz z osadką (rhachis) błyszczący, czerwonobrunatny, elastyczny jak drut. lekko wygięty.

Blaszka...

Sesleria skalna

Uwagi: sesleria skalna, jako typowo pionierska roślina, jest w stanie zasiedlić także nie ustabilizowane, łatwo osuwające się podłoże, takie jak piarżysko. Kępy seslerii skalnej i towarzyszące im inne rośliny tworzą typowe płaty roślinności pionierskiej.

Mietlica skalna

 

Wygląd: trawa trwała, w gęstych, mocnych kępach, tylko rzadko z krótkimi rozłogami, o wziesionych lub podnoszących się źdźbłach, wysokości 5-20 cm.

Pochwy liściowe brązowoszare lub czer-wonawobrązowe, przeważnie lśniące. Języczki liściowe około 1 mm długości, zaostrzone, delikatnie...

Turzyca skalna

 

Wygląd: roślina trwała, wysokości 5-15 cm, tworząca darnie, z podziemymi rozłogami. Łodyga wzniesiona, tępo trójkanciasta. Starsze pochwy liściowe czerwono brązowe. Blaszki 1-2 mm szerokości, płaskie lub z grzbietem, po brzegach szorstkie, sztywne, na wierzchołku łukowato zgięte.

Roślina...

NA SKALNYM PODHALU, cykl 40 nowel K. Tetmajera

Na tle szczytów skalnych, lasów i hal przedstawia pisarz prymitywną kulturę zbójników, myśliwców i juhasów, ich przygody w czasie łupieskich wypraw na Podtatrze pd. Wnuka Gawędy Skalnego Podhala (wyd.

Mieszkańcy jaskiń skalnych

Cliff Palace (Mesa Verde), zbudowany pod nawisem skalnym, z wysuszonych na słońcu cegieł, posiadający wiele kondygnacji, mocne ściany tarasowe, czworoboczne i okrągłe wieże, w których jest ok.

Oznaczenie wytrzymałości granicznej próbek skalnych na jednoosiowe ściskanie i rozciąganie metodą brazylijską

Celem przeprowadzonego ćwiczenia było oznaczenie wytrzymałości granicznej próbek skalnych na jednoosiowe ściskanie i rozciąganie metodą brazylijską.

Skalne Grzyby

Dwukilometrowy ciąg wietrzeniowych form skalnych, na wysokości 680-700 m n.