Romans grecki w wieku I i II

Romans grecki Wielką popularnością w czasach cesarstwa cieszył się romans, którego geneza nie jest całkiem jasna. Ciekawszy od idealistycznego romansu greckiego jest realistyczny romans rzymski z czasów Nerona, dzieło Petroniusza pt.

Średniowieczny romans i rycerstwo

Romans różyBardzo popularny, z powodu tematu dworskiej miłości, był także Romans róży Guillaume'a de Lorris, a świadczyć o tym może ilość zachowa­nych rękopisów.

ROMANS, rozbudowany utwór narracyjny

KRZYŻANOWSKI Romans pseudohistoryczny w Polsce wieku XVI, Kr. 1926; tenże Romans polski wieku XVI, W.

Romans poezji z kabaretem w latach międzywojennych

W Polsce epizodyczny „romans” z tradycją „zielonobalonikową” mieli krakowscy futury-ści, którzy w 1919 roku założyli kabaret „Katarynka”. Na początku wydawało się, że „romans” z kabaretem będzie krótkim epizodem w historii po-ezji.

LISTOPAD. Romans historyczny z drugiej połowy wieku XVIII

Romans historyczny z drugiej połowy wieku XVIII, powieść H. romansu sentyment, i walterskotyzmu), spójność powieściowej już, nie gawędowej, kompozycji, umiejętność konstruowania fikcji lit.

POJATA, CÓRKA LEZDEJKI, albo Litwini w XIV wieku. Romans historyczny w 4 tomach

Romans historyczny w 4 tomach, powieść F. rycerza, który pod przebraniem ofiarnika w świątyni Znicza prowadzi akcję misyjną; wykorzystał przy tym obiegowe schematy powieści przygodowej, sentyment, oraz romansu grozy.

TYGODNIK ROMANSÓW I POWIEŚCI, magazyn beletrystyczny

TYGODNIK ROMANSÓW I POWIEŚCI, magazyn beletrystyczny, wyd. przekłady powieści obyczajowych, sensacyjnych i romansów (m.

ROMANS

romanz, romans; zob.

HUMBERT z ROMANS OP

1200 w Romans(Delfinat), zm. of Romans.

AMERYKANKA W POLSCE. Romans

W wątek romansowy (dzieje miłości Zbigniewa, któregoskomplikowana psychika staje się przyczyną klęski odwzajemnionegouczucia do pół-Indianki Anakoany Rajeckiej)wplecione zostały rozprawki w formie listów matki bohaterki,Karisty, pisanych do męża, eks-legionisty, z jego ojczyzny;m.

SEN SREBRNY SALOMEI. Romans dramatyczny w 5 aktach, dramat J. Słowackiego

Wzrastające konsekwentnie napięcie tragiczne zostało na koniec rozładowane i zakwestionowane sielankowo-romansową sceną połączenia dwóch par (Salomea Gruszczyńska i Leon, syn Regimentarza; Księżniczka i Sawa).

ŻMIJA. Romans poetyczny z podań ukraińskich w 6 pieśniach, powieść poetycka J. Słowackiego

Romans poetyczny z podań ukraińskich w 6 pieśniach, powieść poetycka J.