Parki Narodowe w Polsce - Poleski Park Narodowy

Najważniejszymi torfowiskami są: - w zachodniej części Parku Torfowisko Orłowskie z jeziorami Łukim i Karaśnym, - w części centralnej Bagno Pociągi obejmujące torfowiska wokół jezior Mosznego, Długiego i Wytyckiego, - w części wschodniej - Durne Bagno i Bagno Bieleckie, - w części południowej stanowiącej odrębną część Parku - Bagno Bubnów i Bagno Staw.

Woliński Park Narodowy - POŁOŻENIE, POWIERZCHNIA, HISTORIA

Woliński Park Narodowy położony jest u ujścia Odry w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Woliński Park Narodowy - GEOLOGIA I GEOMORFOLOGIA

Zupełnie innym typem krajobrazu jest końcowy odcinek ujścia Odry od morza zwany Wsteczną Deltą Świny, w którym kilkadziesiąt niskich podmokłych wysp wraz ze starorzeczami i nurtem Świny tworzy unikalną w skali Europy mozaikę siedlisk.

Woliński Park Narodowy - WODY

W północnej jego części jest to pas wód Bałtyku, a od zachodu delta Świny. W lesistej części parku znajduje się 5 polodowcowych jezior: Warnowskie, Rabiąż, Czajcze, Domysłowskie i Grodno oraz sztuczne: Turkusowe i Stara Kredownia.

Woliński Park Narodowy - ROŚLINNOŚĆ

Szczególnie cenne florystycznie miejsca to w sposób szczególny wzbogacane zbiorowiska położone wzdłuż bałtyckich klifów oraz ciepłolubne zbiorowiska z okolic Doliny Trzciągowskiej i brzegu Zalewu Szczecińskiego.

Woliński Park Narodowy - ZWIERZĘTA

Świat zwierzęcy Wolińskiego parku narodowego jest bardzo bogaty. Powrót żubra do parku jest ważnym wydarzeniem.

Woliński Park Narodowy - KULTURA MATERIALNA I TURYSTYKA

Największe zagrożenia dla przyrody Parku to przecinające jego tereny drogi, i kolej łączące port w Świnoujściu z pozostałymi rejonami Polski oraz linie energetyczne i gazociąg.

ZNACZENIE PARKÓW NARODOWYCH W POLSCE

Parki nadzoruje Krajowy Zarząd Parków Narodowych, podlegający Głównemu Konserwatorowi Przyrody - Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Środowiska. W parkach prowadzone są liczne programy badawcze - jednorazowe, okresowe oraz stałe.

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY

Poprzez Park Narodowy chroniony jest fragment masywu Babiej Góry, z najwyższą kulminacją - Diablakiem /1725m/. Jednym z najciekawszych i charakterystycznych zespołów roślinnych Babiej Góry - jest zespół kostrzewy pstrej - Versicoloretum babiogorense.

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY - FAUNA BABIEJ GÓRY

Wiele ptaków jest ściśle ograniczonych do środowisk leśnych Sójka jest pospolita na Babiej Górze, to samo dotyczy drozda obroźnego, gatunku typowo górskiego.

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY - FLORA BABIEJ GÓRY

Bardzo rzadka jest także tocja alpejska (Tozzia alpina) rosnąca tylko na jednym stanowisku, rzadka jest miesięcznica (Lunaria rediviva) znaleziona w jaworzynie i rzeżucha trójlistkowa (Cardamine trifolia) pojawiającą się w lasach jodłowych.

Współczesne ataki terrorystyczne na USA. Wrzesień 2001

Współczesne społeczeństwo jest wielu sytuacjach bezbronne wobec autorów terrorystycznych, ponieważ niemożliwe jest wystarczająca ochrona wszystkich instytucji czy miejsc publicznych, jak miało to właśnie miejsce w Nowym Jorku.

Hyde Park Speakers

It is good to visit Hyde Park on a Sunday morning. On my left a little lady,rather like Queen Victoria,is telling her listeners(three little boys and a dog) to be good and love their fellow men.

Elvis Presley: THE KING OF ROCK´N ROLL - wypracowanie

The song, which was meant to be a birthday surprise for his mother, had the title "It's all right, Mama" and was accidentally heard by the company president, who immediately offered him a recording contract. His type of music came to be called "Rock n` Roll" because of its strong dance rythm.

Was finden Sie im Beruf am wichtigsten?

Jeder will Ansehen in der Arbeit genießen. Wenn jemand begabt, gebildet und unternehmungslustig ist und fleißig arbeitet, dann kann er die Beförderung bekommen.

Was würdest du machen, wenn du im Lotto gewänne?

Zuerst würde ich verschiedene Zeitungen und Zeitschriften, die im Deutsch, oder im Englisch geschrieben sind, abonnieren. Volkswagen Golf IV kaufen. Dann würde ich in Schulden geraten und stürbe im Elend.

Ayers Rock (Uluru)

Barwa tej niezwykłej góry zależy w dużym stop­nia od oświetlenia - o wschodzie słońca czarny kontur Uluru stopniowo nabiera czerwonego od­cienia - im słońce jest wyżej, tym staje się on jaś­niejszy. To właśnie Gosse nazwał tę górę Ayers Rock - na cześć lorda Henry'ego Ayersa, później­szego premiera Australii.

Park Narodowy Egmont

W zachod­niej części znajduje się Park Narodowy Góry Egmont otaczający uśpiony wulkan Mount Egmont, który nie wybuchł już od 300 lat. Wyprawa na szczyt wulkanu zajmuje turystom zaledwie jeden dzień.

Park Narodowy Tongariro

Tongariro jest najstarszym, pow­stałym w 1894 r. , parkiem narodowym Nowej Ze­landii. Park znany jest z pięknych jezior, gorących źródeł (gejzery) i malowniczych wodospadów.

Szwajcarski Park Narodowy

Jedynym parkiem narodowym Szwajcarii jest zało­żony w 1914 r. Na jego terenie znajdują się górskie lasy, wysokogórskie hale i surowe, pokryte śniegiem górskie szczyty.