Richelieu

Czytaj Dalej

Urban VIII i Richelieu

Kardynał Maffeo Barberini, pochodzący z Florencji, został wybrany jako kompromisowy kandydat stalejeszcze istniejących w kolegium kardynalskim orientacji: profrancuskiej i prohiszpańskiej. Mecenas sztuki,wszechstronnie wykształcony i rozmiłowany w nauce, miał także doświadczenie w polityce, w...

Edykt nantejski i Richelieu

Konwersja Henryka IV na katolicyzm (1593), choć dokonana z motywów politycznych (Paryż wart jestmszy, jak sam powiedział), przyniosła powolne uspokojenie kraju, zwłaszcza gdy Klemens VIII udzieliłmu (1595) absolucji z herezji. Wojna Hiszpanii z Francją utraciła więc charakter wojny religijnej, doszłoteż...

Richelieu Armand Jean du Plessis de, książę (1585 - 1642)

 

Kardynał, w latach 1628-42 pierwszy minister za panowania Ludwika XIII, króla francuskiego, architekt królewskiego absolutyzmu i przodującego stanowiska Francji w Europie. W 1607 był konsekrowany na biskupa Luçon, ok. 1616 wszedł do rady regentki Marii Medycejskiej.

Ludwik XIII, po dojściu do władzy...

Polityka wewnętrzna Richelieu

 

Podwaliny pod monarchie absolutną we Francji zostały utworzone za rządów Ludwika XIII. Wiąże się to z rządami kardynała Armanda de Richelieu, który sprawował funkcję pierwszego ministra w latach 1624-1642.

W tym celu ograniczył prawa i przywileje arystokracji poprzez wprowadzenie zakazu pojedynków...

Polityka zagraniczna kardynała Richelieu

 

Największą sprawą dla kardynała była równowaga sił między władcami europejskimi, która gwarantowała Europie funkcjonowanie systemu politycznego, ale i Kościołowi spełnienie jego misji.

Z wyroku opatrzności królowi Francji została powierzona historyczna misja zapewnienia równowagi europejskiej...