Sposobem na wzmocnienie pomocy i efektywne działanie rehabilitacji jest: - obniżenie kosztów społecznych rehabilitacji - aktywację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych - należyte gospodarowanie środkami publicznymi - skuteczny i bardziej celowy sposób orzekania o niepełnosprawności dla celów rentowych i poza rentowych - likwidację barier architektonicznych, transportowych i komunikacji osób niepełnosprawnych - likwidację barier w placówkach ...
wszechstronny rozwój rehabilitacji łączy się z rokiem 1947, kiedy to w Szpitalu Bellevue w Nowym Jorku powstaje 80-łóżkowy ośrodek — Wydział Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej pod kierunkiem dr.
Turnus rehabilitacyjny oznacza formę aktywnej rehabilitacji, połączonej z elementami wypoczynku, mającej na celu przede wszystkim ogólną poprawę sprawności, wyrobienie zaradności, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych.
Punktem wyjścia dla organizacyjnej koncepcji rehabilitacji leczniczej była idea wczesnej rehabilitacji, jako podstawowego czynnika w walce z narastającym problemem ludzi o niepełnej sprawności.
Rehabilitacja dotyczy właściwie wszystkich chorób i rodzajów kalectwa, ale ze względu na znaczenie społeczne rozróżnia się następujące grupy inwalidów, dla których zorganizowano specjalną pomoc rehabilitacyjną: Grupa 1 - obejmuje chorych ze schorzeniami narządów ruchu prowadzącymi do inwalidztwa i zaburzeń - organizuje się dla nich specjalne oddziały rehabilitacji w szpitalach, klinikach i przychodniach oraz sanatoriach Grupa 2.
Obejmuje ona więc, obok fizycznego upośledzenia ciała, reakcje psychiczne chorego, które często są wielką barierą dla postępu rehabilitacji (rehabilitacja psychologiczna), jak również skutki rodzinne, społeczne i zawodowe (rehabilitacja społeczna i zawodowa).
Wyróżnia się trzy rodzaje rehabilitacji: Rehabilitacja medyczna (lecznicza)- jest to leczenie w placówkach służby zdrowia gdzie obok środków farmakologicznych stosowane jest również terapia ruchowa.
W procesie rehabilitacji oddziałuje się na jednostki niepełnosprawne w trzech zakresach, a mianowicie: pod względem fizycznym (rehabilitacja fizyczna), pod względem psychicznym (psychoterapia), w aspekcie społecznym (socjalizacja lub resocjalizacja).
Pracownikom rehabilitowanym poza macierzystym zakładem pracy, w ośrodku rehabilitacji zawodowej (przemysłowej) typu międzyzakładowego, zakład pracy udziela bezpłatnego urlopu na okres przewidziany w orzeczeniu o potrzebie rehabilitacji, natomiast międzyzakładowy ośrodek rehabilitacji zawodowej (przemysłowej) zawiera na ten czas umowę o pracę, która ulega rozwiązaniu bez wypowiedzenia z dniem zakończenia ...
uzdrowiskowa jest najlepszą formą -> rehabilitacji po zawale serca w drugim jej okresie; stosowaną możliwie szybko po wypisaniu chorego ze szpitala, jeśli odpowiada on kryterium rehabilitacji poszpitalnej.
rehabilitacja chorych psychicznie — metody; rehabilitacja psychiatryczna wykorzystuje zarówno metody stosowane w przypadkach inwalidztwa fizycznego, jak i zasady wynikające z -> psychiatrii społecznej oraz metody -> psychiatrii środowiskowej, psychoterapeutyczne i socjoterapeutyczne, jak: -> psychoterapia, -> terapia behawioralna, -> społeczność lecznicza, psychoterapia rodzin, -> biblioterapia, -> muzykoterapia,
Krioaplikacja par azotu została wprowadzona jako rutynowy zabieg w kompleksowej rehabilitacji chorych z niedowładami spa-stycznymi leczonymi na oddziale [24, 25].
Rehabilitacja zawodowa jest ważną częścią rehabilitacji kompleksowej, w ramach której wyróżnia się: rehabilitację leczniczą, psychiczną, zawodową i społeczną.
Ośrodki te mogą mieć: a) wyodrębnione w poszczególnych zakładach pracy działy rehabilitacji zawodowej i wspólny dla wszystkich zakładów pracy dział rehabilitacji leczniczej; b) wspólne dla wszystkich zakładów pracy działy rehabilitacji zawodowej (w tym warsztaty rehabilitacji przemysłowej) i leczniczej.
Światowa Organizacja Zdrowia - Sekcja do Rozwoju Rehabilitacji, oraz Międzynarodowe Towarzystwo Rehabilitacji uznały następującą definicję rehabilitacji: Rehabilitacja jest to kompleksowe, zespołowe działanie, postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie (na skutek wad wrodzonych, schorzeń, urazów), które ma na celu przywrócenie tym osobom pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności ...
W następnych latach powstały ośrodki, centra i kliniki rehabilitacji, rozwinęła się rehabilitacja poszpitalna w uzdrowiskach, zwiększyła się sieć przychodni i poradni rehabilitacyjnych.
Rehabilitacja może akcentować różne aspekty: fizyczny, psychologiczny i społeczny. Cele rehabilitacji - uzyskanie wyższych poziomów przystosowania osobistego i społecznego oraz rozwoju ludzi niepełnosprawnych - realizuje się za pomocą specjalistycznych metod, technologii i programów.
Dega,uznany jest za pioniera i twórcę rehabilitacji w Polsce. Rehabilitacji, którą to funkcję pełni do 1980 r.
Turnusy rehabilitacyjne to wyjazdowa forma rehabilitacji leczniczej odpowiadającej schorzeniom uczestników, połączona z elementami wypoczynku i działalności kulturalno-oświatowej.
Rehabilitacja medyczna korzysta ze środków terapeutycznych fizjoterapii (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż), a także terapii zajęciowej i zaopatrzenia ortopedycznego, farmakoterapii, psychoterapii, pielęgnacji, a w razie potrzeby również pomocy logopedy czy dietetyka.