Z tego powodu przepona jest unerwiona przez nerw szyjny nerw przeponowy (n. Celsus nazywał przeponę przegrodą poprzeczną (septum transversum)\ dzisiaj nazwę tę stosuje się tylko do embrionalnego zawiązku, z którego powstaje część przednia przepony.
Mięśnie przepony promieniście się zbiegają i u szczytu przechodzą we włókna ścię-gniste, tworzące środek ścięgnisty przepony. Podczas wydechu następuje rozluźnienie mięśni przepony, kurczą się mięśnie brzucha i wraca ona do poprzedniego położenia.
Prawa kopuła przepony sięga po śmierci przeciętnie aż do wysokości czwartej chrząstki żebrowej, u młodych osób do trzeciej, u ludzi starszych wskutek mniejszej sprężystości klatki piersiowej, do piątej chrząstki żebrowej Po stronie lewej położenie przepony jest niższe o wysokość jednego międzyżebrża.
Większość przepuklin przeponowych występuje po stronie lewej, ponieważ z prawa znajduje się wątroba, która tworzy dobre zamknięcie, nawet przy występowaniu ubytków w przeponie.
Wreszcie tylny brzeg przepony moczowo-płciowej wzmocniony jest włóknami, które tworzą tzw. Oprócz mięśni poprzecznie prążkowanych przepona moczowo-plciowa zawiera również liczne wiązki gładkich komórek mięśniowych, które pochodzą ze ściany przewodu moczowo-płciowego.
Blaszka przednia więzadła wieńcowego przerzucając się na przeponę ogranicza pole zrostu od przodu, jest to tzw.
Przepona miedniczną, jak już zaznaczono, niecałkowicie zamyka dno miednicy, w przedniej bowiem jej części między wolnymi brzegami dźwigacza odbytu, prawym i lewym, tzw. W przeciwieństwie do odbytnicy przewód ten z przeponą miednicy nic jest złączony włóknami mięśniowymi, opiera się tylko o nie.
Poza tym istnieją połączenia między naczyniami chłonnymi wątroby a naczyniami przepony (głównie przez otrzewnowe więzadła wątrobowo-przeponowe) i tą drogą limfa wątroby dostaje się do węzłów mostkowych oraz śródpiersiowych zarówno przednich, jak i tylnych.
W przeponie występuje kilka otworów. Ponadto w przeponie znajdują się szczeliny, przez które przechodzą naczynia i nerwy z jamy brzusznej do klatki piersiowej lub odwrotnie.
Jest to płyta mięśniowo-włóknista mniej więcej kształtu trójkąta podstawą skierowanego do tyłu i ku dołowi, stępionym wierzchołkiem do przodu i ku górze; grubość jej wynosi około 1 cm i w przeciwieństwie do przepony miednicznej jest równa.
Rozwór aortowy jest dostatecznie obszerny, otoczony włóknami ścięgnistymi, tak że skurcz przepony nie przeszkadza tętnieniu aorty.
Powięź dolna przepony miednicznej (fascia diaphragmatis pelvis inferior) jest to cienka blaszka powlekająca dolną powierzchnię dźwigacza odbytu.
Przepona jest głównym mięśniem wdechowym.
PRZEPONA — przegroda mięśniowa oddzielającajamę piersiową od jamy brzusznej; bardzo■silny mięsień, przez który przechodzą z jamypiersiowej do brzusznej: przełyk, tętnica główna(aorta), żyia czcza tylna oraz inne ważne naczyniai nerwy.
Etiologia. Powstają w wyniku zaburzenia kanalizacji krtani w wieku płodowym. Towarzyszą im stridor i zaburzenia głosu; może wystąpić duszność.
Leczenie jest zależne od umiejscowienia, rozległości i grubości zmiany. Można stosować zwykłe nacięcie płetwy, nacięcie i założenie separatora, można...