wyroki, postanowienia, decyzje administracyjne; pozostałe podmioty prawa Rodzaje przepisów prawa- Przepis prawny – jednostka redakcyjna tekstu prawn.
Interpretacje, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego (lub stanowisko podatnika w przypadku braku odpowiedzi organów podatkowych w ciągu 3 miesięcy) mogą zostać uchylone lub zmienione przez dyrektora izby skarbowej jedynie w następujących sytuacjach: (a) na wniosek -gdy podatnik złożył zażalenie na postanowienie w zakresie interpretacji lub (b) z urzędu - gdy dyrektor izby skarbowej stwierdzi, ze interpretacja rażąco narusza prawo lub ...
Akt prawny obowiązuje tak długo jak: Sam określa w przepisach końcowych Do momentu wydania nowego aktu prawnego, który jasno określa kiedy poprzedni przestaje obowiązywać Czasami akt prawny traci moc na skutek niestosowania Im bardziej skomplikowany akt prawny tym bardziej skomplikowane są przepisy uchylające lub dostosowujące go.
W systemie funkcjonowania zrodel prawa przyjeto ogolna zasade, ze akty prawne nizszego rzedu moga korzystniej rozwijac unormowania zawarte w aktach prawnych stojacych wyzej w hierarchii zrodel prawa pracy.
Właściwy organ podatkowy pierwszej instancji na żądanie podatnika, płatnika lub inkasenta jest zobowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie wszczęto postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej.
Posłuszeństwo Bogu i wypełnianie przepisów Prawa w Świętej Rodzinie Ze szczerego umiłowania Boga w przypadku Świętej Rodziny wypłynęło pragnienie pełnienia i umiłowanie woli Bożej oraz podporządkowanie się tej woli.
Podział ten dokonany na podstawie prawa jest względnie trwały.
97-Ordynacja podatkowa z pewnymi wyjątkami, spraw należących do właściwości polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych /chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej/, ze względu na jednoinstancyjność, inne terytorium, podmiotami nie są tylko Polacy, spraw wynikających z nadrzędności i podległości organizacyjnej np.
W chwili naruszenia przepisów o właściwości decyzja organu administracyjnego naruszające je jest nieważna.
Bank spółdzielczy - zgodnie z ustawą prawo spółdzielcze na podstawie zezwolenia KNF - zezwolenie jest wydawane z uzgodnieniem z Ministrem Finansów na niosek założycieli z uwzględnieniem zasad odrębnych – ustawa o restrukturyzacji banków spółdzielczych i BGŻ oraz o zmianie _______ 2000 ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych - Statut banku spółdzielczego pod rygorem nieważności powinien być sporządzony w ...
Zawarte są np. w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, (tzw. ustawa „antykorupcyjna”)
samorządowe kolegia odwoławcze-w stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego,
właściwi ministrowie-w stosunku do wojewodów,
organy nadrzędne lub ministrowie-w stosunku do organów administracji publicznej innych niż punkt 1 i 2,
w stosunku do organów organizacji...
1. Prezes RM lub właściwi ministrowie-w stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego; organów administracji rządowej,
2. Organy o ogólnokrajowym zasięgu działania w stosunku do organów państwowych innych niż punkt 1,
3. W stosunku do organów organizacji społecznych-naczelne organy tych...
Po prezentacji poszczególnych „przepisów na życie”, jakie zawiera literatura średniowieczna pozostaje próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego twórcy formułują tego rodzaju propozycje.
Dają możliwość żądania od dłużnika dokonania zapłaty nie tylko w pierwotnej walucie ale co większej ilości walut nazywamy obcymi. Ich ilość, rodzaje oraz kursy ustala się w momencie podpisania kontraktu. Można przyjąć, że waluta narodowa nigdy nie będzie walutą opcyjną. W terminie...
- Najbardziej elementarne jednostki redakcyjne aktu normatywnego występujące jako artykuły, paragrafy, ustępy, punkty, - Norma prawna nie jest jednoznaczna z przepisem prawnym, z reguły przepis prawny zawiera tylko niektóre człony normy prawnej, - Zdarza się, że zamiast terminu przepis prawny używa się określenia zapis prawny- termin nielogiczny, bzdurny, dla prawnika nie istnieje.
Wypowiedź, która ma zawsze charakter normatywny, szczególnego rodzaju norma systemu prawnego o charakterze nadrzędnym; rozwinięciem tej zasady jest orzecznictwo konstytucyjne- zasada państwa prawnego.
Kulturę prawa stanowionego przenikają dążenia do prawa doskonałego, najczęściej w ujęciu idealnego systemu prawnego, pojmowanego, jako ogół obowiązujących w danym państwie norm prawnych, odpowiednio uporządkowanych i uzgodnionych z potrzebami obywateli, systemu prawa pisemnego, ogólnego, promulgowanego, niesprzecznego, jasnego, stabilnego i zupełnego.
Określony stopień niesprzeczności- dopuszcza możliwość wystąpienia w systemie prawnym sprzeczności dwojakiego rodzaju: a) wewnętrzne- wynikają z kolizji norm w ramach jednego działu prawa, bądź miedzy działami prawa, ich przyczyną są najczęściej wady techniki prawotwórczej, ale można je usunąć w praktyce stosowania prawa, b) zewnętrzne- wynikają ze zderzenia się dwu różnych jakości statyczne ze swej natury prawo i dynamiczne,
Całość obowiązującego prawa, czyli ogół norm będących wynikiem prawotwórczej działalności państwa, zwana jest prawem przedmiotowym. Współczesne systemy prawne w oparciu o kryterium przedmiotowe dzielą się na gałęzie, czyli działy prawa.