Związki zawodowe Związki zawodowe, masowe organizacje społeczne zrzeszające na zasadzie dobrowolności ludzi wg zawodów lub gałęzi produkcji, powoływane do obrony ich wspólnych interesów społecznych i ekonomicznych. Powstawanie związków zawodowych Pierwsze organizacje powstały w Wielkiej Brytanii w XVIII w. Tworzone początkowo na zasadzie cechowej , zrzeszały pracowników manufaktur jednej specjalności (szewców, piekarzy). Charakteryzowały się wielkim ...
Pracodawcy mają prawo tworzyć, bez uzyskania uprzedniego zezwolenia, związki według swego uznania, jak też przystępować do tych organizacji, z zastrzeżeniem stosowania się do ich statutów (art.
Powyższe obowiązki to podstawowe obowiązki pracodawcy. Szczególna powinnością pracodawcy jest obowiązek poddania pracowników badaniom lekarskim (wstępnym i okresowym).
W przypadku dialogu społecznego stronami tymi są pracodawcy z jednej strony i związki zawodowe reprezentujące pracowników - z drugiej. jaki jest dziś polski pracownik i jaki jest dziś polski pracodawca?
W warunkach wolnorynkowych, zatrudnienia w prywatnych przedsiębiorstwach, akcentowane są zwłaszcza: uczciwość, solidność, rzetelność pracownicza, - obowiązkowość, szacunek dla pracodawcy i jego reprezentantów, - lojalność wobec pracodawcy i finny, przestrzeganie zasad poufności, tajemnicy produkcyjne_j, handlowej, w granicach prawa i uczciwości, zasada działania na korzyść firmy, przestrzegająca przed celowym działaniem ...
Do obowiązków pracodawcy nalęża następujące punkty: Zapoznać pracowników z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy, jak również z ich uprawnieniami.
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
O przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę i wynikających skutkach pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracownika na piśmie, w terminie poprzedzającym dokonanie tych zmian.
Ryzyko techniczne pracodawcy polega na tym, ze ujemne nastepstwa niemoznosci swiadczenie pracy przez pracownika obciazaja pracodawce, jezeli jest to spowodowane przyczynami lezacymi po stronie pracodawcy lub uzalezione od warunkow atmosferycznych i gdy pracownik zatrudniony jest przy pracach uzaleznionych od tych warunkow.
Czynności tych dokonuje w imieniu pracodawcy kierownik jednostki ( dyrektor, prezes ) oraz w określonym przez kierownika zakresie, inna upoważniona do tego osoba, bądź wyznaczone do tego osoby takie jak: likwidator, syndyk, kurator osoby prawnej, zarządca, tymczasowy kierownik tej jednostki.
Generalnie jednak obowiązek powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy wynika także, a może przede wszystkim z powinności pracownika dbałości o dobro pracodawcy.
Pracownik ma możliwość rozwiązać stosunek pracy z winy pracodawcy, gdy pracodawca narusza podstawowe obowiązki wobec pracownika np. W świadectwie pracy musi być napisane, ze rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z winy pracodawcy.
Kompetencje polegające na występowaniu w imieniu pracodawcy mogą wynikać z przepisów prawnych, określających ustrój danej jednostki organizacyjnej albo z woli pracodawcy.
Jednocześnie osoba znająca szersze uwarunkowania działalności swojego przyszłego pracodawcy prawdopodobnie nie skupi się później w pracy jedynie na wąskim, specjalistycznym aspekcie tej działalności, np.
Prawo do ochrony jego substratu majątkowego (odpowiedzialność materialna pracownika za szkody wyrządzone pracodawcy), z prawem tym skorelowany jest obowiązek pracownika dbałości o dobro pracodawcy i jego wartości materialne (strzeżenie przez pracownika tajemnicy służbowej, państwowej).
pracodawca. napisał: Pracodawco, po 15 latach zatrudniania pracowników przyjąłem kilka zasad: 1. odpowiedział: Dziwi mnie to że pracodawcy narzekają na podatki i ZUS.
2/Ustanie spółdzielczego stosunku pracy - ograniczone możliwościami pracodawcy w tym zakresie.
Aby dobrze wypaść w oczach przyszłego pracodawcy , najlepiej ubierz się tak, jak chodzą ubrani na co dzień jego pracownicy. Rzeczami, na które pracodawcy zwracają uwagę, są dodatki do stroju kandydata do pracy.
Stosunek nie wygasa również, gdy umiera pracodawca, który jest osoba fizyczną, jeśli zakład pracy przejmuje inny pracodawca. Jeżeli umiera pracodawca niebędący osoba fizyczną to następuje likwidacja lub upadłość.
Analogicznie do pracowników i pracodawcy maja możliwość tworzenia bez uprzedniego zezwolenia (ustawa o organizacjach pracodawców z 23.