Pożegnanie z Marią

Czytaj Dalej

Świat obozów koncentracyjnych w opowiadaniach Borowskigo - "Pożegnanie z Marią"

Skaryszewskiej (Borowski, będąc jeszcze na wolności, pracowałjako magazynier w fn -mie budowlanej na Pradze, studiował polonistykę w tajnym Uniwersytecie Warszawskim i pracował nad pierwszym tomikiem swoich wierszy), - utwór obrazuje wydarzenia, które toczą się w ciągujednego dnia, od zmierzchu pierwszego do zmierzchu drugiego dnia w lutym ...

POŻEGNANIE Z MARIĄ, zbiór opowiadań T. Borowskiego

1946 w Monachium (Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu), i trzech napisanych po powrocie do kraju (Pożegnanie z Marią, Śmierć powstańca, Bitwa pod Grunwaldem); po śmierci pisarza tytułem tym obejmowano, zgodnie z intencją autora, szerszy cykl opowiadań (Chłopiec z Biblią, U nas, w Auschwitzu.

Jak się żyje w obozie śmierci? - Pożegnanie z Marią, Kamienny świat

Więcej jeszcze — gdy prezentuje życie w okupowanej Warszawie z czasów, kiedy jeszcze nie dostał się do obozu, i tam także widzi to samo, i tam dostrzega system, którego „krystaliczną”, „czystą” postacią jest koncentracyjny obóz.

Maria Konopnicka - krótka biografia

Jej wiersze z cyklu Obrazki, bardzo krytyczne wobec rzeczywistości, były przedmiotem licznych polemik.

Maria Konopnicka - "Nowele" - streszczenie

Wobec pogłosek o groźbie pogromu w mieście Mendel tłumaczy zegarmistrzowi, prymitywnemu antysemicie, jak bardzo czuje się związany z Polską (przeżył tu lata walk powstańczych i represji zaborcy) i Warszawą (nazwisko "Gdański" użyte zostało dla zmylenia cenzury), w której spędził,

Maria Konopnicka - "Wiersze" - streszczenie

Ludzie z dziećmi przeciwstawili się germanizacji. Mówi, że naród łatwo się nie podda, nie da się zgermanizować, będzie walczył "do krwi ostatniej kropli z żył".

Maria Dąbrowska

Zmarła 19. Najbardziej znana jest powieść ? Pozostałe to zbiory opowiadań : Uśmiech dzieciństwa, Ludzie stamtąd, Gwiazda zaranna.

Maria Konopnicka „Nowele”

Wobec pogłosek o groźbie pogromu w mieście Mendel tłumaczy zegarmistrzowi, prymitywnemu antysemicie, jak bardzo czuje się związany z Polską (przeżył tu lata walk powstańczych i represji zaborcy) i Warszawą (nazwisko „Gdański” użyte zostało dla zmylenia cenzury), w której spędził,

Poezja wobec katastrofy - Pożegnanie Dwudziestolecia

Rzeczywistość ówczesna zyskiwała tragicznąpewność, iż nie będzie żadną wielką „epoką”, lecz jedynie krótkim, m i ę d z y w o j e n n y mepizodem.

Maria Pawlikowska – Jasnorzewska - Najpiękniejsza zwrotka

Zostańmy przy kochance. Hydra zwija trwożliwie rozwiane ramiona i czeka w wodnej grocie, aż fale opadną, podczas gdy biały okręt idzie z wolna na dno, jak marząca o szczęściu młoda narzeczona.

Maria Pawlikowska – Jasnorzewska - Umarła lalka

Czyjaś ręka włos mi z głowy zdarła. Czyż cierpiałam za wiele, jak na porcelanę, i żyć zaczynam z rozpaczy?

Maria Pawlikowska – Jasnorzewska - Kochanka lotnika

Patrzę z ziemi ku tobie, leżąc w polnym rowie, rozłożywszy ramiona wśród szałwii i mięty, gdy zgrzytającym wieńcem owijasz mi głowę, lotniku, ty przez niebo porwany mój święty.

Maria Pawlikowska – Jasnorzewska - Pokrzywa widziana z bliska

Z nasępionych krużganków, Z galeryj obronnych, Skąd zieleń, ogniem prażąc, Wrogów upomina, Wychylają się kwietne, półcalowe donny, W mantylach fioletowych, W różowych dominach – I namiętnością gorsząc Surową fortecę Otwierają ramiona, Tęskne i kobiece.

Maria Pawlikowska – Jasnorzewska - Barwy narodowe

Białokrwawy, Krwawobiały, lniany, Opatrunku, który zwiesz się: sztandar, Coś się z wielkim krwotokiem uporał!

Maria Pawlikowska – Jasnorzewska - Epitafium zakochanej

Obtoczona światu i jawie, Ziemskim okryta całunem, Leżała kiedyś Krzyżem na trawie, Rozpamiętując pocałunek.

Biografie fizyków - Skłodowska-Curie Maria

Podczas systematycznych badań promieniotwórczych minerałów zawierających uran i tor stwierdziła, że niektóre z nich wykazują większą aktywność promieniotwórczą, niż to wynika z zawartości w nich uranu i toru.

Jak powstawała kopuła na katedrze Maria del Fiore we Florencji?

Jeden z mistrzów proponował, by zamiast wznosić rusztowanie, wypełnić katedrę ziemią zmiesza z niewielkimi monetami. Kopułę zbudowano by na tym oparciu, dość łatwo radząc sobie z centrowaniem, natomiast po ukończeniu prac mieszkańcy miasta w pogoni za miedziakami mieli usunąć ...

BARTUSÓWNA MARIA

Największą wartość mają lirykiosobiste, niekiedy bardzo melodyjne, pełne prostoty, melancholiii smutku, wynikającego z narzuconej poetce przez losegzystencji „siłaczki".

BERSANO BEGEY MARIA

Po zgonieojca, wraz z mężem prof. Wraz z córką Mariną tłumaczyła pol. (Bogurodzica, Lament świętokrzyski, Dusza z ciała wyleciała),opracowała antologię współcz.

BUYNO-ARCTOWA MARIA , pseud. i krypt. Ciocia Mania, Jagmin i in.

osiągnęło w 20-leciumiędzywojennym znaczną popularność, dzięki dobrze skonstruowanej,'żywej akcji, wyrazistym (często przejaskrawionym)wizerunkom bohaterów, wyeksponowanym momentomsentymentalno-sensacyjnym; dziś znacznie się zdezaktualizowało.