Kalendarium 29 listopada 1830 wybuch Powstania Listopadowego (Noc Listopadowa) 5 grudnia 1830 powierzenie dyktatury generałowi Józefowi Chłopickiemu 18 grudnia 1830 ogłoszenie powstania narodowego przez sejm 25 stycznia 1831 detronizacja cara Mikołaja I jako króla polskiego 29 stycznia 1831 powołanie Rządu Narodowego 5 lutego 1831 wkroczenie armii rosyjskiej na ziemie Królestwa Polskiego 14 lutego 1831 potyczka pod Stoczkiem ...
Generalicji powstania listopadowego nie można, poza jednostkowymi przypadkami osobników zdeprawowanych i zdemoralizowanych, zarzucić braku patriotyzmu, im przede wszystkim brakowało zapału i chęci walki.
ZNAMIROWSKA Liryka powstania listopadowego, W. ZIELIŃSKI Poetyckie echa doby napoleońskiej w powstaniu listopadowym, Prace Polonist. powstaniu listopadowemu).
"Kordian", czołowy dramat Słowackiego napisany w 1833 roku, zawiera ocenę powstania listopadowego. O przenikliwości i mądrości Słowackiego świadczy to, że i dziś przyczyny upadku powstania listopadowego oceniane są podobnie.
Na wybuch Powstania Listopadowego w 1830 roku złożyły się dwie główne grupy przyczyn. Uważam, że na potępienie zasługuje postawa arystokratów i polityków, którzy nie wciągnęli do powstania chłopów, przez co nie stało się ono powstaniem ogólnonarodowym, a jedynie „wojną panów".
Utwór nawiązuje do powstania listopadowego, chociaż czas akcji umieszcza autor wcześniej, o czym mówi w przygotowaniu, w noc sylwestrową 1799-1800. Dramat mimo że nie odwoływał się wprost do powstania, zawiera wiele aluzji i można uważać go za utwór o powstaniu.
Powstanie Listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830r w Warszawie. Powstanie listopadowe zamykało czas bezwzględnej dominacji szlachty w życiu narodowym.
Emigrację po powstaniu listopadowym poprzedzały 3 fale emigracji politycznej Polaków: po konfederacji barskiej, po wojnie w obronie konstytucji 3 maja i po powstaniu kościuszkowskim Polska emigracja po powstaniu listopadowym wyróżniała się zdecydowanie wśród licznych emigracji, które występowały w Europie w XIX w.
Kierowany niepohamowaną ambicją Chłopicki przyjął wprawdzie dowództwo, ale pod wpływem kompleksu niepokonalności Rosji po jej zwycięstwie nad Napoleonem, był niechętny Powstaniu Listopadowemu.
Powstanie listopadowe było jednym z pierwszych i największych zrywów narodowych XIX wieku. Tracił bezcenny czas wtedy, gdy powstanie na Litwie i Rusi wymagało od niego jak najenergiczniejszego współdziałania.
Autorzy tego wolumenu poruszają w nim takie zasadnicze tematy jak sytuacja polityczna i gospodarcza kraju przed powstaniem, przebieg nocy listopadowej i całego powstania, przebieg wojny polsko-rosyjskiej oraz oceny tego narodowego zrywu, oraz ocena poszczególnych ludzi i stanów (np.
Powstanie Listopadowe trwające ponad 10 miesięcy było jednym z większych zrywów narodowościowych w historii Polski. Powstanie Listopadowe miało również decydujące znaczenie pod względem ratowania rewolucji we Francji i w Belgii.
18 XII zebrał się sejm i ogłosił , że powstanie jest powstaniem narodowym .
Tymczasem już przebieg „Nocy listopadowej” wykazał, że generałowie są przeciwni powstaniu. Wśród polityków i aktywnych uczestników Powstania Listopadowego występowały 3 orientacje i postawy.
Temat powstania listopadowego bezpośrednio podejmuje Słowacki w "Kordianie". Z "Kordiana" możemy wysnuć wnioski, że autor zajmuje postawę krytyczną wobec powstania listopadowego, nie krytykując samego czynu patriotycznego, lecz przywódców (za konserwatyzm i ugodową politykę wobec cara) i podzielone społeczeństwo.
Józefa Chłopickiego, doświadczonego dowódcy z armii napoleońskiej (przeciwnik powstania, dążył do ugody z Mikołajem I), nakazał rozbroić lud warszawski; - 18 grudnia, ku wściekłości Chłopickiego, sejm uznał powstanie za narodowe, ponieważ Mikołaj I zażądał bezwarunkowej kapitulacji (Mikołaj I chciał wykorzystać powstanie jako pretekst zlikwidowania autonomii królestwa), - 25 stycznia 1831 r.
Większość wojska polskiego, a także cywilne kierownictwo powstania przekroczyły granicę pruską i udały się na emigrację (Wielka Emigracja). Klęska powstania listopadowego spowodowała ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego i nasilenie ucisku narodowego we wszystkich zaborach.
Powstanie Listopadowe trwało od 29 XI 1830 do 8 X 1831 (10 miesięcy) i zakończyło się klęską, która zapoczątkowała gwałtowne zaostrzenie ucisku narodowego we wszystkich zaborach.
Po upadku powstania zapanował straszliwy terror i represje w stosunku do uczestników powstania i jego sympatyków. Upadek powstania listopadowego zahamował dynamiczny rozwój Turku związany z wyznaczeniem miasta w 1820 r.
a) powstanie listopadowe jako dzieło Szatana: -negatywna ocena przywódców ( Chłopicki, Skrzynecki, Lelewel, Niemcewicz ) -zarzuty wobec powstańczej kadry oficerskiej „Z rdzy się narodzi niemało wymuskanych - ospalców”.