Rada powiatu jest organem stanowiącym i kontrolnym powiatu, z zastrzeżeniem przepisów o referendum powiatowym.
(podział na powiaty zastąpił dawniejszy na kasztelanie), zachowany również w zaborze ros.
SAMORZĄD GMINY 1) Ochrona zdrowia, 2) Pomoc społeczna, 3) Komunalne budownictwo mieszkaniowe, 4) Oświata – szkolnictwo podstawowe, gimnazjalne, przedszkola, 5) Kultura fizyczna, 6) Porządek publiczny i ochrona przeciwpożarowa, SAMORZĄD POWIATU 1) Oświata ponadpodstawowa, 2) Ochrona zdrowia i środowiska, 3) Ochrona przeciwpożarowa, 4) Pomoc społeczna, 5) Kultura i jej obiekty 6) Kultura fizyczna i turystyka, SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA 1) Koordynuje ...
7) Kultura i jej obiekty SAMORZĄD POWIATU 1) Wykonywanie nadzoru budowlanego, 2) Budowa i utrzymanie dróg międzygminnych, 3) Bezpieczeństwo i porządek publiczny, 4) Prowadzenie lokalnej obsługi sektora rolnictwa, 5) Obsługa administracyjna obywateli w zakresie nie prowadzonym przez gminy, 6) Utrzymanie powiatowych obiektów użyteczności publicznej, 7) Gospodarka gruntami, 8) Przeciwdziałanie bezrobociu.
Kryteria podczas tworzenia mapy powiatów: wykształcone funkcje ponadgminne, jego stosunek do okalających gmin potencjał ekonomiczny planowanego powiatu tradycję, historię, potencjał kulturowy akceptację mieszkańców położenie geograficzne i specyfikę sieci osadniczej liczbę gmin tworzących powiat liczbę ludności i powierzchnię przyszłego powiatu
drogi i transport
edukacja i kultura
zdrowie
rynek pracy
bezpieczeństwo i porządek publiczny
pomoc społeczna
nadzór i obsługa administracyjna
uchwalenie budżetu powiatu oraz rozpatrywanie sprawozdania zarządu z jego realizacji podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych powiatu (inwestycje, tworzenie spółek, fundacji) podejmowanie uchwał w sprawie herbu i flagi powiatu.
(dawniej Pozsony, późniejPrcszburg — do 1918), Od 1969 stolica Słowac. Republiki Socialist.,liczy ok. 291 000 mieszk. (1971), 25 kościołów kat., wtym 11 par. ; B. jest siedzibą bpa gen. Słowackiego KościołaEwangelickoaugsburskiego.
B. należała do archidiec. Ostrzyhom (Esztergom), a od 1922do...
STAROSTA Starosta organizuje pracę zarządu powiatu jako jego przewodniczący i starostwa powiatowego jako jego kierownik; jest zwierzchnikiem służbowym pracowników starostwa i kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz zwierzchnikiem powiatowych służb, inspekcji i straży; kieruje bieżącymi sprawami powiatu oraz reprezentuje powiat na zewnątrz.
POWIAT wykonuje zadania publiczne o charakterze ponadgminnym. MIENIE I FINANSE POWIATU: - mieniem powiatu jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez powiat.
zarząd powiatu a nie stojący na jego czele starosta (nie jest on stricte wykonawczym organem powiatu tylko organem wewnętrznym zarządu powiatu). Wyborem pośrednim jest wybór zarządu (odpowiednio) powiatu lub województwa przez radę powiatu lub sejmik województwa.
Oznacza to, że w powiatach ziemskich wymienione jednostki organizacyjne stały się jednostkami powiatowymi, zaś w powiatach grodzkich – miejskimi.
Wyżyna Wołyńsko - Podolska Omawiany przeze mnie obszar Polski to obecny powiat łowicki.
Zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne powiatu janowskiego Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku, powiat janowski zmniejszył się do powierzchni 1783 km2, w jego skład wchodziły dwie gminy miejskie: Janów i Kraśnik oraz 14 gmin kastralnych: Chrzanów, Kawęczyn, Modliborzyce, Zakrzówek, Wilkołaz, Potok Wielki, Urzędów, Zaklików, Brzozówka, Gościeradów, Annopol, Kosin, Trzydnik i Dzierzkowice.