Potwór z Florencji

Czytaj Dalej

Jak powstawała kopuła na katedrze Maria del Fiore we Florencji?

Jeden z mistrzów proponował, by zamiast wznosić rusztowanie, wypełnić katedrę ziemią zmiesza z niewielkimi monetami. Kopułę zbudowano by na tym oparciu, dość łatwo radząc sobie z centrowaniem, natomiast po ukończeniu prac mieszkańcy miasta w pogoni za miedziakami mieli usunąć ...

FLORENCJA

Największą sławę zdobyły arcydzieła Michała Anioła w Kaplicy Książąt: grobowiec Wawrzyńca II Medyceusza, księcia Urbino (Lorenzo II), przedstawionego jako zadumany myśliciel (II Pensieroso), z postaciami Poranka i Zmierzchu, i grobowiec Juliana, księcia Nemours (Giuliano), reprezentowanego przez rycerza, z postaciami Dnia i Nocy.

FLORENCJI WOJNA PRZECIW PAŃSTWU KOŚ­CIELNEMU 1485-1486,

Gdy Lorenzo de Medici (1449-1492), władca Florenq'i, wysłał do Ne­apolu wojska na pomoc Ferdynandowi, nie cieszącemu się popularnością we Florencji, papież wyprawił swoją armię do Florencji i Neapolu, aby rozbić ten sojusz i pomóc baronom.

FLORENCJI WOJNA PRZECIW WIELKIEJ KOM-PANU 1358-1359

Florencja nie zgodziła się na wejście rabusiów do Toskanii, zamknęła przejścia górskie i zwo­łała górali, którzy zwyciężyli awanturników na przełęczy Scallela (Scalone) 24 lipca 1358.

LUKKI l FLORENCJI WOJNA 1320-1323

Na rozkaz Castruccio Cast-racaniego złupiono ziemie Florencji, by zyskać środki na spłatę długów wojennych i jeszcze raz zagrożono zajęciem Florencji, która zabiegała o pomoc u swych sojusz­ników gwelfów.

FLORENCJA, Firenze

Ambrożego, bazylikowy,3-nawowy z dziełami Filippa Lippi, Desideria, Donatellai jego uczniów, ze starą zakrystią Brunelleschiego i nowąz 1520-33 Michala Anioła oraz jego freskami, odkrytymi1976; S a n t o S p i r i t o , bazylikowy, 3-nawowy, wzniesionyw stylu wczesnorenesansowym, zaczęty 1444 przezBrunelleschiego,

Potwór, monstrum

W legendach i baśniach często spotyka się go jako strażnika skarbu lub porywacza dziewicy, z którym trzeba walczyć i którego trzeba pokonać, co z psychoanalitycznego punktu widzenia interpretować można jako symbol trudności i prób na drodze rozwoju osobowości.

FRANKENSTEIN potwór (postać literacka)

Stos ofiarny na biegunie Monstrum z powieści Mary Wollstonecraft Shelley Frankenstein, czyliNowoczesny Prometeusz, któremu przydano z czasem w masowej kulturze imię jegotwórcy.

Savonarola — teokracja w Florencji

Zmiana w nastrojach ludu przyszła dość niespodziewanie, gdy w kościele Santa Croce kaznodzieja z zakonufranciszkańskiego domagał się, by Savonarola potwierdził autentyczność swej doktryny jakimś cudownymznakiem z nieba.

FLORENCJA, m. w środk. Włoszech nad rz. Arno

Gdzie 18 III 1801 został podpisany traktat między Francją a Królestwem Neapolu. Król Ferdynand IV Burbon zobowiązywał się zamknąć swe porty dla statków i okrętów ang.