JAN VI (13 V 1769 - 10 III 1826), regent, a potem król Portugalii

Należał do dynastii Braganęa, a rządy rozpoczął w 1793 jako regent w imieniu chorej umysłowo matki, Marii I. Zwolennik sojuszu z Anglią, nie zamierzał podporządkować się berlińskiemu dekretowi o blokadzie kontynentalnej. Kiedy korpus Junota wkroczył do Portugalii i kierował się ku Lizbonie, J...

MEDAL ZŁOTY I KRZYŻ ARMII (Army Gold Medal and Cross)

Potem przyznawano je także za udział w bitwach pod Rolicą, Vimeiro, Sahagun, Benavente, La Coruną, Talaverą, za zdobycie Martyniki i Gwadelupy, za Bussaco, Barossę, Fuentes de Onoro, Albuerę, Jawę, Ciudad Rodrigo, Badajoz, Arapile, Fort Detroit w Ameryce, Vitorię, San Sebastian, Chattanooga w Ameryce, Nive, Orthez i Tuluzę.

MEDAL ZŁOTY MARYNARKI BRYTYJSKIEJ (Navy Gold Medal)

Odznaczenie ang., przyznawane za udział w wojnach morskich 1794--1815. Ustanowiony z okazji zwycięstwa lorda Howe nad Francuzami 1 VI1794. Otrzymywali go tylko adm. (duży medal) i kapitanowie - dow. okrętów (mały). Dwa razy dostali go porucznicy, dowodzący okrętami po śmierci kapitana.

Przyznawany za...

NASIENIE, pot. nasiono

Roślinny twór, charakterystyczny dla roślin kwiatowych, powstający w wyniku rozmnażania płciowego i umożliwiający rozsiewanie i rozprzestrzenianie gatunku, stanowi także formę przetrwalnikową, pozwalającą na przeżycie niekorzystnych warunków. Nasienie powstaje z przekształcenia zalążka po...

POT

Pot jest przezroczystym, hipotonicznym roztworem o składzie chemicznym zbliżonym do składu moczu. próba potowa, czyli oznaczenie zawartości Na+ i Ch w pocie, jest podstawową metodą rozpoznania choroby, znaczne przekroczenie normy obserwuje się u 98-99% przypadków.